ZPOVĚĎ

Člen expertní skupiny: Lockdown jsme pižlali jak salám na malé plátky

Lockdown v Česku
Zdroj: Profimedia, Dan Materna / MAFRA
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
24.10. 2020 12:49
Téma:

Ekonom Jakub Steiner, který byl členem neformální expertní skupiny ministra Romana Prymuly (za ANO), se vyjádřil k fungování týmu. A reagoval také na události posledních dní, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) ukončil Prymulovo vládní angažmá.

"Začnu tím, že boj s epidemií se za poslední měsíc nepovedl. Místo rázného a včasného řezu jsme v ČR pižlali lockdown jak salámek na malé plátky. Reputace vlády je v rozkladu. Hrozí nám kolaps nemocnic," uvedl v pátek ekonom Jakub Steiner ke svému působení v neformální expertní skupině ministerstva zdravotnictví na svém facebooku.


Neúspěch byl podle Steinera formován třemi příčinami:

1. Selhaly matematické modely i experti. Podcenili jsme covidové rozšíření již v srpnu. Možnost, že skrytých nákaz je tak nebezpečně mnoho, jsme sice diskutovali, ale nedokázali jsme ji ověřit.

2. Selhala vláda. Prymula i expertní skupina si v každém kroku přála tvrdší opatření, než byly pokaždé přijaty. Politická vůle se k lockdownu otevírala zoufale pomalu.

3. Selhala část společnosti. Boj s Covidem se řídí nejslabším článkem řetězce. Sociologická data vyjevují, že v ČR významná část společnosti Covid stále zásadně podceňuje anebo jí jsou mrtví jedno. Účinnost všech opatření se tímto zásadně snižuje.

 

Zde si přečtěte kompletní vyjádření Jakuba Steinera:


Steiner si ale spolupráci se skupinou i s Prymulou pochvaluje. Považuje všechny za experty a schopné se zorientovat a pochopit situaci. Naopak kritizuje vládu. "Zahlédl jsem sice v některých přeposlaných emailech nekompetentnost a nekoncepčnost moci nám vládnoucí," napsal Steiner.

 


"Navzdory nezdaru v krocení epidemie a poslednímu strašně hloupému ministrovu kiksu trochu doufám, že si Prymula udrží zásadní vliv na řízení protiepidemiologického boje a bude schopen nadále prosazovat svoji vizi," uzavřel Steiner. V dřívější verzi příspěvku také zmínil, že doufá v to, že prezident Miloš Zeman Prymulu neodvolá.

 

Původní verze Steinerova příspěvku:


Na Steinerův příspěvek reagovala mimo jiné i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Ta odpovídala ještě na původní verzi, ve které Steiner doufal, že Prymula zůstane ministrem. Poukázala na neochotu Prymuly rezignovat a ještě připsala, že Prymula "pitomě lže".

 


"Nevím. Nevím, ani jak je to s Prymulovou prověrkou (obecně důvěřuji českým tajným službám, takže to, že ji nemá, je pro mě podstatným signálem). Do spolupráce s ním jsem šel, protože nás spojoval bazální cíl odvrátit humanitární katastrofu, a protože po technické stránce se s ním shoduji, jak to dělat. Zdálo se mi, že situace je tak závažná, že toto je pro tu spolupráci dostačující," reagoval Steiner. Moc spokojený nebyl ani s kandidáty na ministerský post.

 

Celou diskuzi Jakuba Steinera a Dany Drábové si můžete přečíst v galerii, snímky jsou chronologicky seřazené:

GALERIE: Diskuze Steinera a Drábové

1
/
3
Zdroj: TN.cz
Vyjádření Jakuba Steiner a diskuze - 3

 

Podle opozice Roman Prymula svým chováním podkopal důvěru lidí ve vládu. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz