Kalkulačka

ČNB mění pravidla pro hypotéky. Spočítejte si, na jakou dosáhnete

ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Česká národní banka vydala v úterý doporučení komerčním bankám, jak by měly změnit pravidla udílení hypoték. Banky by neměly poskytovat úvěry, jejichž celková hodnota bude vyšší, než devítinásobek ročního příjmu žadatele. Na splátky by navíc neměl klient dávat více než 45 % svého měsíčního příjmu.

Nová pravidla ČNB navrhla proto, aby uchránila banky v případě prasknutí realitní bubliny. Bankám nemůže nařídit, aby se jimi řídily, ty ale většinou doporučení centrální banky respektují. Od října by tak měly začít platit dva ukazatele.

 

Podle prvního by měsíční splátka dluhu neměla přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. Podle druhého by pak neměla celková dlužná částka překročit devítinásobek jeho ročního příjmu. Banky budou mít u 5 % úvěrů právo tyto limity překročit.

 

Jak vysokou hypotéku dostanete? Spočítejte si to na kalkulačce:

 

Odborníci na realitní trh se obávají, že se vlastní bydlení stane nedostupným i pro část střední třídy. Problémy budou mít hlavně lidé ve velkých městech, kde jsou nemovitosti drahé.

 

Více lidí tak bude muset místo vlastního bydlení hledat pronájem. Ceny nájmů ale logicky díky větší poptávce půjdou nahoru.

 

 

ČNB k omezení hypoték sáhla už poněkolikáté v krátké době. Nejdříve centrální banka zakázala dávat úvěry na 100 % ceny nemovitosti. Klienti museli mít našetřeno nejprve 5 % ceny nemovitosti a později desetinu. Navíc banky mohou poskytnout jen 15 % úvěrů, které pokrývají více než 80 % ceny nemovitosti.

 

Bankéře znervózňuje růst cen domů a bytů, který v loňském roce dosáhl 16 %. V porovnání se zeměmi Evropské unie rostly nemovitosti v Česku nejrychleji. Banka upozorňovala, že zhruba 14 % bytů a domů je nadhodnocených. Dlužníci se tak díky tomu, že ceny rostly rychleji než jejich příjmy, staly podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka více zranitelnými.

Související témata:
vbo TN.cz