PAMĚTNÍ MINCE

ČNB představila unikátní kovovou dvoustovku. Může si ji koupit každý

Kovová dvousetkoruna
Zdroj: ČNB
Speciální pamětní mince
Brabec Martina
Martina Brabec
1.12. 2020 15:32
Téma:

Česká národní banka (ČNB) vydává speciální stříbrnou dvousetkorunu. Mince, která připomíná 150. výročí narozenin světoznámého architekta Adolfa Loose, bude v prodeji od středy 2. prosince.

Dvousetkorunovou minci ze stříbra nabídne od středy k prodeji ČNB. "Pamětní dvousetkoruna, vyražená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 gramů," uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.


Na minci je zobrazen architekt Adolf Loos, který by 10. prosince oslavil 150. narozeniny. "Loos je považován za zakladatele moderního pojetí architektury a řadí se do úzké skupiny nejuznávanějších předválečných moderních architektů," uvedla ČNB.

 


Nejznámější Loosovou realizací je polyfunkční obchodní dům Goldman & Salatsch (1910) na Michalském náměstí ve Vídni, nicméně i na našem území najdeme jeho dílo – Müllerovu vilu v Praze, a další stavby v jeho rodném Brně a okolí. Právě Müllerova vlna je zobrazena na lícní straně.


Mince bude vydána ve dvojím provedení. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5 600 kusů, dalších 10 700 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.

 


Prodejní cena mince bude 600, respektive 700 korun. "Cena je vyšší než nominální hodnota, protože zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH," uvedla Fišerová.


Další emise pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč je předběžně plánována na 8. září 2021. Tato mince bude připomínat 100. výročí úmrtí MUDr. Jana Janského, objevitele čtyř základních krevních skupin.

 

Vlastní minci má i sir Nicolas Winton: 

Související témata:
TN.cz