Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

speciální edice

Už dnes můžete dostat nové mince! Tvoří se na ně velké fronty

Ve středu 24. října se do oběhu dostaly nové mince na počest 100. výročí vzniku československého státu. Česká národní banka (ČNB) vydá 600 tisíc nových dvacetikorun, které na sobě mají portréty zakladatelů Československa - T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Už dnes můžeme platit novými mincemi - ve středu totiž ČNB vydává do oběhu mince s nominální hodnotou 20 Kč. Od klasické dvacetikoruny s knížetem Václavem na koni se budou mince lišit jinou rubovou stranou.

 

Lícní strana s českým lvem se nemění, rubová má tři varianty. Na nových dvacetikorunách se tak setkáme s portréty tří nejvýznamnějších mužů, kteří stáli u vzniku nového státu - Masaryka, Beneše a Štefánika.

 

"Do oběhu se dostane 200 tisíc kusů od každého motivu, celkem tedy 600 tisíc mincí emise s názvem Významné osobnosti československého státu," uvedla mluví ČNB Markéta Fišerová.

 

GALERIE: ČNB vydala k výročí nové dvacetikoruny

1
/
4
Zdroj: ČNB
ČNB vydává k výročí nové dvacetikoruny - 1

 

Výměna dvacetikorun je možná pouze na pracovištích ČNB, tzn. v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích. Mince se nedají ani objednat, ani zaslat. Navíc se dají měnit pouze za jiné české mince a bankovky.

 

"ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 Kč," vysvětlila Fišerová.

 

O mince je obrovský zájem. Už od rána se na ně tvoří obrovské fronty. Nejdelší fronta je nejspíš u pražské ČNB. Návaly zájemců jsou ale i na jiných místech po celé České republice. Lidé v Českých Budějovicích obsadili kvůli novým mincím o hodnotě 20 Kč pobočku ČNB. Čekání je na pořadník, aktuálně se počet vydaných čísel blíží 300. Obrovská fronta se tvoří i v Brně u České národní banky na ulici Rooseveltova. 

 

 

 

Vzhledem k tomu, že se nejedná o pamětní mince, ale skutečně o oběžné, jsou zákonnými penězi, a může se s nimi tudíž platit za zboží a služby. U příležitosti 100. výročí vzniku Československa ČNB rovněž vydala zlatou pamětní minci v hodnotě 10 tisíc korun, kterou veřejnosti představila v úterý 23. října.

 

sei TN.cz