NAPŘÍMO

Ministr: Hromadné postižení budou muset vyhlásit i další nemocnice

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 6. 4. 2021 17:12
3.3. 2021 10:49
Téma:

Hostem středečního Napřímo, pořadu TN.cz, byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Moderátorka pořadu Bára Divišová se ho ptala na aktuální situaci ve zdravotnictví, váznoucí očkování a na to, kdy lze počítat s rozvolňováním nynějších zákazů.

Zdravotníci v Pardubickém kraji vyhlásili stav hromadného postižení osob. "Podobně budou muset postupovat i další oblasti nebo nemocnice. Složitá situace je například v Plzeňském a Středočeském kraji," řekl ministr Jan Blatný.

 

Tento stav, který se vyhlašuje v případě hromadných neštěstí, spočívá v tom, že zdravotníci nemohou být postihováni za to, když nedodrží některé standardní postupy. Například přípustný počet pacientů na nemocničním pokoji, určité množství zdravotního personálu podle velikosti oddělení a podobně.

 

 

Lék pro zvířata Ivermektin, který se osvědčil i pro předcházení těžkému průběhu covidu-19, už je i v ČR. "Budeme sbírat klinická data o jeho účinnosti i bezpečnosti a průběžně je budeme vyhodnocovat," popsal ministr Blatný použití experimentálního léku. Ten se zatím používá jen ve veterinární medicíně, zvěrolékaři ho podávají proti vnitřním i vnějším parazitům. 

 

V humánní medicíně budou lékaři (včetně těch praktických) používat Ivermektin podle zvláštního protokolu. Ten pro ně připravilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s odbornými společnostmi. A rozesílá ho do ordinací právě v těchto dnech.

 

 

Tvrdá opatření, která stát spustil tento týden, mají platit 21 dnů. Skončí pak přísné restrikce? "V té době tady budeme mít téměř milion dalších dávek vakcín a velká část lidí bude naočkovaných. Navíc budou fungovat testy a povinné nošení ochranných pomůcek na pracovištích. Myslím, že po třech týdnech bychom mohli zmírnit ta nejpřísnější opatření, například pohyb lidí jen a území obce nebo katastru. Ale řada dalších opatření bude muset trvat i nadále," očekává ministr zdravotnictví. Zdůraznil však, že bude záležet na počtu nově nakažených a na vytížení nemocnic.

 

Ministr Blatný také apeloval na kraje, aby si neschovávaly vakcíny pro přeočkování druhou dávkou, ale urychleně všechny aplikovaly registrovaným zájemcům. "V březnu dostaneme velkou zásilku a není třeba se bát, že nebude dostatek očkovací látky," míní.

 

Vakcína Sputnik V, o kterou Rusko požádal prezident Miloš Zeman, vzbuzuje obavy odborníků. Léčivo totiž dosud neschválila Evropská léková agentura (EMA). Ani k tomu neměla příležitost, protože ji ruský výrobce dosud o registraci očkovací látky v EU nepožádal.

 

 

Ministr Blatný proto nepředpokládá, že by se vakcína Sputnik V případně používala v ČR . "Že bych šel cestou některých jiných zemí, tedy podepsal výjimku, to určitě neudělám," prohlásil v pořadu TN.cz Napřímo. Nepřipouští tedy, že by ČR následovala Srbsko a Maďarsko, kde už se Sputnikem očkuje. Ale také Slovensko, jehož premiér Igor Matovič nechal přivézt prvních 200 000 dávek Sputniku V právě tento týden.

 

"Velitel jednotky může být při plnění bojových operací i zastřelen," použil Jan Blatný bonmot v reakci na dohady o možném odvolání z funkce. Zpochybnil tvrzení prezidenta republiky, že ministr zdravotnictví už je údajně hodně vyčerpaný a unavený a měl by proto opustit ministerské křeslo.

 

Nejdůležitější okamžiky z pořadu Napřímo s ministrem zdravotnictví Janem Blatným:

TN.cz