VELKÉ SETKÁNÍ V PRAZE

Co bude s evropskými penězi? Rozhodne o tom i premiér Babiš

Téma:

Praha hostí summit skupiny Přátel koheze, která začíná v úterý 5. listopadu. Předseda vlády Andrej Babiš v Česku uvítá dalších devět premiérů z evropských zemích, aby se společně zamysleli nad rozpočtem Evropské unie pro roky 2021 až 2027. Summitu se zúčastní především kohezní země a státy jižního křídla EU, celkem zástupci 17 členských států.

„Neformální skupina Přátelé koheze sdružuje až 17 členských států EU, které prosazují zachování dostatečného objemu prostředků pro politiku soudržnosti v rámci celkového rozpočtu EU. Tyto podobně smýšlející členské státy považují kohezní politiku za významný evropský investiční nástroj, který přispívá k vyrovnávání regionálních rozdílů mezi jednotlivými státy EU,“ informoval na svém webu Úřad vlády České republiky.


V listopadu minulého roku se uskutečnilo první jednání sdružení v Bratislavě. Právě na bratislavský summit navazuje summit Přátel koheze v Praze. Skupinu Přátel koheze tvoří celkem13 zemí, které do EU vstoupily v roce 2004 nebo později.

 


Rozpočet, který bude poprvé sestavován pro EU-27, je navržen v celkové výši 1 279 mld. EUR v závazcích. To je částka rovná 1,114 % hrubého národního důchodu EU27, část členů volá ale po zastropování rozpočtu na úrovni 1 % HND, což by znamenalo výrazné škrty v návrhu Komise.

TN.cz