Preventivní opatření

Co dělat v případě, že má můj soused podezření na koronavirus?

Ochrana proti koronaviru
Zdroj: Profimedia
Lucie Staničková
Lucie Staničková
6.3. 2020 9:01
Téma:

Počet nakažených novým koronavirem neustále narůstá a kvůli rozšíření zákeřného viru v České republice se zvyšují obavy z možné nákazy. Co však dělat v případě, že si všimnete příznaků koronaviru u svého souseda či sousedky?

"Rozhodně neplatí, že každý kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.


Pokud však máte podezření, že by osoba ve vaší blízkosti mohla být nakažená, doporučuje Hygienická stanice hlavního města Prahy dodržovat tyto zásady:


- omezit kontakt s nemocným člověkem
- dodržovat odstup 1,6 metru
- vyvarovat se dlouhodobému kontaktu


"V případě, že je kontakt s nakaženou osobou nezbytný, doporučuje se ho omezit na 15 minut. Nemocný člověk by měl v rámci prevence použít ústní roušku, aby se v případě kýchnutí nebo zakašlání kapénky v roušce zachytily,“ informoval mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

 

 

Pokud máte jakékoli obavy nebo potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem COVID-19, doporučuje ministerstvo zdravotnictví využít infolinky Státního zdravotního ústavu. Ty jsou denně k dispozici na telefonním čísle +420 724 810 106 a +420 725 191 367. Tam volejte i v případě, že máte podezření na koronavirus u někoho ve vašem okolí.


Pouhým setkáním s nakaženou osobou na chodbě, kdy nemocného míjíme, však k nákaze nedojde. Pokud lidé na sobě zpozorují možné příznaky koronaviru, je na místě kontaktovat příslušné orgány.


"V případě, že bude mít občan obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba, aby telefonicky kontaktoval svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, popřípadě místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde mu poskytnou informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech,“ dodává ministerstvo zdravotnictví.

 


Pacientům s podezřením na koronavirus se následně doporučuje domácí 14denní karanténa. "Do tzv. domácí karantény se umisťují zdraví lidé, u kterých by čistě hypoteticky v přesně daném časovém období, v daném případě 14 dní, mohlo vzniknout riziko vzniku onemocnění,“ řekl Zbyněk Boublík.


Postižení jsou poté povinni dodržovat podmínky vydaného nařízení, sledovat svůj zdravotní stav, hlásit jeho případné změny, zdržovat se doma a pokud možno omezit kontakt i s dalšími členy rodiny.


"Lidé v karanténě podléhají možnosti kontroly, v případě porušení jim hrozí finanční postih,“ zmínil mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík.

 

Záchranáři ukázali set ochranných pomůcek, které s sebou pravidělně vozí v každém vozidle. Co každá sada obsahuje se můžete podívat v následujícím videu:

TN.cz