Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sdílená ekonomika

Co je vlastně Uber, Zonky či Airbnb? Vyplatí se a jak fungují?

Co je peer to peer

Určitě už jste slyšeli o sdílené ekonomice. Její součástí jsou populární služby jako Zonky, Uber nebo Airbnb. Jak ale tyto služby fungují?

Sdílená ekonomika funguje na tak zvaném principu peer-to-peer (někdy také P2P), kterému odpovídá termín „rovný s rovným“. V rámci P2P služeb spolu jednají přímo koncoví uživatelé. Těm, stačí k propojení webový portál nebo mobilní aplikace. Zarezervovat si tak přes ně můžete levnější ubytování (Airbnb), zajistit dopravu (Uber) nebo si třeba od někoho půjčit peníze (Zonky).

 

Peer-to-peer služeb dnes existuje velké množství a každým dnem se rodí další. Všechny ale mají něco společného – jsou snadné na ovládání a svým uživatelům umožňují ušetřit nebo vydělat peníze. V praxi se vyhnete nákupu služby u prostředníka, kterým může být třeba banka. Vše si zajistíte vy sami od jiných lidí. Poskytovatel služby už jen dohlíží na dodržování podmínek, aby bylo vše bezpečné.

 

Ať už se totiž rozhodnete někomu půjčit či pronajmout byt, nebo budete na druhé straně, jedno je jisté – na peer-to-peer vyděláte oba. Není se proto čemu divit, že dnes peer-to-peer služby „letí“. Podle nedávno prováděných statistik má již s peer-to-peer službami vlastní zkušenost každý čtvrtý obyvatel Evropské unie.
 

TN.cz