Tisková konference

Velikonoce budou letos jiné, varoval Vojtěch. Kdy se zmírní opatření?

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 24. 3. 2020
Téma:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolal na úterní ráno tiskovou konferenci. Na ní spolu s experty zhodnotil vývoj epidemie koronaviru. Zaznělo také, jak by se mohl vyvíjet počet nemocných či kdy by mohla vláda postupně začít zmírňovat zavedená opatření.

Ministr Adam Vojtěch na úvod řekl, že k pondělní půlnoci bylo v Česku 1287 případů koronaviru, za pondělí zdravotníci otestovali 2247 lidí.

 

"Po Velikonocích budeme opatření zmírňovat," nechal se slyšet Vojtěchův náměstek Roman Prymula. Sám ministr nicméně jedním dechem dodal, že o Velikonocích budou naopak možná zavedena extra opatření, aby se zabránilo šíření nemoci v populaci. 

 

"Lidé by se měli připravit na to, že letošní Velikonoce budou jiné, než jsou zvyklí," řekl doslova Vojtěch. Dodal, že až bude vláda postupně uvolňovat zavedená opatření, půjde "odzadu."

 

To znamená, že mezi prvními by mohl padnout zákaz volného pohybu nebo by se mohly vrátit do provozu některé služby, které teď nefungují. "Ale třeba zákaz shromažďování nebo návrat dětí do škol by podle mého názoru měl odehrát až mezi posledními," zamyslel se ministr zdravotnictví.

 

  

 

"Denní přírůstky nových případů teď budou nejspíš stagnovat, vidím důvod k mírnému optimismu. Nemoc populací zkrátka projde, to je příroda," řekl na tiskové konferenci Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

 

Doplnil, že v Česku je podíl seniorů mezi nakaženými asi 17 procent, což je výrazně méně než třeba v Itálii či Španělsku. "Počet případů půjde ještě nahoru, nejsme ostrůvek v srdci Evropy. Model ukazuje tři tisíce případů ke konci března, 15 tisíc na konci dubna," odhadl Dušek.

 

Vláda v pondělí prodloužila omezení volného pohybu v Česku o další týden, zároveň zpřísnila pravidla pro lidi, kteří pracují v příhraničí. Ti mají nově buď zůstat doma a přestat pendlovat přes hranice, nebo si mají v zahraničí najít ubytování a do práce docházet z něj.

 

Záznam tiskové konference sledujte ZDE: 

TN.cz