vědecká studie

Co o vás prozradí Facebook? Příspěvky říkají víc, než si myslíte

Facebook
Zdroj: Profimedia
Téma:

Sociální sítě neztrácí na své popularitě, naopak se zdá, že lidé sdílí své aktivity, pocity a zkušenosti stále častěji. Mnozí své soukromí zcela otevírají všem v okolí, to, co o sobě světu sdělují, může podle britských vědců prozradit mnohé o jejich osobnosti.

Lidé, kteří velice často píší o svém romantickém partnerovi, tíhnou podle výzkumníků z londýnské univerzity Brunel k nízkému sebevědomí, naopak ti, kteří často mluví o dietách a cvičení mají blíž k narcismu.

 

Londýnští psychologové se ve svém výzkumu zaměřili na to, proč někteří lidé píší o anekdotách ze svého života, zatímco jiní zahlcují své přátelé svou denní rutinou ve fitness centrech. Svůj výzkum založili na pěti faktorovém modelu osobnosti (tzv. Big five - Velká pětka).

 

Velká pětka značí pět rozměrů osobnosti. Patří mězi ně otevřenost vůči zkušenostem, svědomitost, extraverze, přívětivost a neurocitismus. Psychologové vytvořili dotazník zohledňující Velkou pětku a došli k několika velmi zajímavým poznatkům.

 

 

Lidé s nízkým sebevědomím velice často sdílí statusy o svém romantickém partnerském životě. Ukázalo se, že tito lidé na Facebooku nehledají potvrzení od ostatních, ale je to cesta k sebevyjádření. Podle výzkumníků se lidé v tomto případě snaží ujistit o svém vztahu a nárokovat si ho, když cítí, že by mohl být ohrožen.

 

Narcističtí lidé hledají podle výzkumu na Facebooku pozornost od ostatních a jejich souhlas, čehož se jim dostává v podobě komentářů a lajků. Podle výzkumu lidé často sdílí svoje úspěchy, diety a cvičení, protože kladou velký důraz na vizáž.

 

Svědomití lidé podle studie sdílí své zážitky méně a když, tak povětšinou o svých dětech. Otevřenost novým zkušenostem je podle studie asociovaná s častějším sdílením intelektuálních témat, otevřenější lidé používají Facebook k hledání informací, často se tak mezi jejich statusy objeví politické názory, současné události a výzkumy.

 

 

"Může být překvapující, že statusy a jejich upravování reflektují osobnostní rysy. Nicméně je důležité, abychom porozuměli tomu, proč někteří lidé píší o určitých tématech," komentuje výzkum psycholožka univerzity Tara Marshallová.

 

Tým psychologů se chce nyní zaměřit na to, proč některé statusy sklízí větší úspěchy něž jiné, čímž vyvolávají v lidech pocity začlenění, nebo ostrakizace.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zásobujete Facebook snímky z fitness centra? Dle nové studie to o vás neříká nic dobrého

ALKOHOL JE METLA: Namol opilý si na eBay koupil šíleně drahou věc! Co si tenhle smolař pořídil?

klma TN.cz