Napřímo

Petr Fiala: Vláda neumí hospodařit a šidí občany, hlavně mladé

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 13.11. 2019 18:58
Téma:

Opoziční strany podají ústavní stížnost proti způsobu schvalování daňového balíčku ve sněmovně. Byl podle nich porušen jednací řád, když se předčasně ukončila rozprava. Nejen o tom promluvil předseda ODS Petr Fiala v pořadu Napřímo.

„Porušení jednacího řádu nelze brát na lehkou váhu, proto jsme nuceni obrátit se na ústavní soud,“ prohlásil v pořadu Napřímo předseda ODS Petr Fiala. Rozlítilo ho, že prostor nedostali všichni řečníci a nemohly zaznít všechny argumenty, které opozice měla.


„Je úkolem opozice vysvětlit lidu všechny argumenty, vždyť jde o zvyšování daní, to je pro občany závažná věc. Tyto argumenty mají právo a musejí zaznít v parlamentu. Umělé protahování a konečné přerušení rozprav pro nás znamená jediné, že na to vláda nemá protiargumenty a trpělivost, a této debaty se bojí,“ vrátil se k jednáním, která minulý týden schvalovala mimo jiné navýšení daní z hazardu, cigaret, alkoholu či nabytí nemovitosti.

 

"Vláda nemá dost peněz, neumí hospodařit, potřebuje jen z lidí vytahat další peníze. Proto zkrátila debatu dříve, než celá diskuze proběhla," domnívá se, proč opozice nedostala u řečnického pultu dostatečný prostor.

 

Zatímco vládní strany volají po změně jednacího řádu, která by omezila dobu řečnění poslanců na plénu, opoziční TOP 09 a ODS chystají ústavní stížnost. "Nejlepší by bylo, kdyby nebyl žádný parlament. Ať si rozhoduje Andrej Babiš sám – to je podle mě představa vládní většiny," hájí se Petr Fiala.

 

 

Výsledná podoba daňového balíčku jde podle něj proti občanům. "Nikdy, ani v době ekonomické krize, nebyla daňová kvóta tak vysoká, jako v této vládě. V době ekonomického růstu se přitom lidem mají daně snižovat. Jediný, kdo je schopen to udělat, jsme my, proto ale musíme v této zemi zařídit změnu," prohlašuje a věří, že ve volbách jeho strana uspěje.

 

"Tato vláda má k dispozici každý rok navíc zhruba sto miliard korun, někdy i víc. Vládě to ale nestačí a počítá opět se čtyřicetimiliardovým schodkem. Takový rozpočet vůbec nemyslí na budoucnost České republiky," má předseda ODS silné obavy. Dle něj vláda málo myslí na vzdělání či ekologické otázky, měla by se zbavit dusivé byrokracie a přijít s takovými daňovými odvody, které by běžným občanům zajistily více peněz.

 

Ve svém programu myslí mimo jiné i na mladé. Má dojem, že právě v nich vyvolává současná vláda spíše skepsi. Dnes se mladí nedostávají ke kvalitnímu vzdělání, k vlastnímu bydlení, bojí se mít rodinu, protože to znamená značné zhoršení jejich ekonomické situace, nemají žádnou vidinu důchodového zajištění.


  
"Nejsou to jen slova, my říkáme na konkrétních položkách, kde by se dalo ušetřit. Je třeba, aby byl náš stát štíhlejší, efektivnější a lépe fungoval. Věřím, že po volbách za dva roky se dostaneme do vlády a naučíme stát šetřit,“ slibuje Petr Fiala. "Chceme vládu, které přinese lidem v České republice perspektivu, chceme patřit mezi deset nejlepších zemí světa," netají se velkými sny.

 

Počítá například s rozsáhlou digitalizací, která by měla snížit počty úředníků a ušetřit značně na nákladech. "Za poslední roky stouply počty úředníků o patnáct tisíc, ač ANO slibovalo, že jejich počty neporostou," opřel se do současné vlády.

 

V pořadu Napřímo došlo i na téma přímé volby prezidenta. "Nikdy jsem nebyl stoupencem přímo volby, prezident v naší zemi podle mě nedisponuje takovými pravomocemi, aby to bylo nutné,“ prozradil v rozhovoru. „Všichni vidíme, jaké problémy to způsobuje,“ připomněl potíže při jmenování profesorů nebo nejmenování ministra kultury letos v létě. „Nepředkládám to jako návrh zákona, jen jsem otevřel debatu. Jsem rád, že se o tom začíná diskutovat, i když vím, že pro to není širší společenská vůle,“ představil své stanovisko. „Jde mi o změnu ústavy, která by nás vrátila k řádu, praxi a tradici, která se osvědčila,“ vysvětlil.


Prezidentem má být podle Fialy někdo, kdo má politickou zkušenost, umí veřejně vystupovat, není občanům neznámý a dokáže důstojně reprezentovat, což není jednoduchý úkol. „Dovedu si představit konkrétní osobnosti, nechci ale zatím nikoho jmenovat, bylo by to neodpovědné. Přijde mi nevkusné již teď mluvit o prezidentské volbě, Miloš Zeman má před sebou ještě tři roky,“ prohlásil.
 

S blížícícm se výročím 17. listopadu 1989 přiblížil i své plány na sváteční den. Sám se nejprve vydá na hrob Václava Havla, poté s kolegy z ODS vyrazí ze sídla strany v Truhlářské ulici na Národní, kde společně vzpomenou. "Poté, jako již tradičně, zvu na oběd do Mánesa lidi z disentu a lidi, kteří se podíleli na listopadových dnech," přibližuje svůj program. 

 

„Na Letnou se nechystám, pojedou tam ale moje děti,“ komentoval plánovanou stávku. I když ji svou účastí přímo nepodpoří, má pro ni pochopení. „Vždycky má dopad to, když tak obrovské množství lidí vyjde do ulic a má potřebu se vyslovit, vyjádřit nesouhlas a obavy,“ prohlásil na adresu demonstrujících. „Nechci hlas lidu bagatelizovat, je to silná forma, změna politiky v této zemi však podle mě nastane pouze volbami.“

epa, trm TN.cz