ANKETA chlupy ano nebo ne?

Co s chlupy na těle? Vědci mají jasno, rozhodně neholit!

Toto jsou dívky, které se neholí - 17
Zdroj: facebook.com
ilustrační foto
Téma:

Když minulý týden vystoupila zpěvačka Miley Cyrus před diváky s neoholeným podpažím, považovala to většina lidí za pokus šokovat a upoutat pozornost. Toto rozhýbání konvencí kolem lidských chlupů ale vedlo k tomu, že se ozvali vědci. A ti jednoznačně doporučují: neholit!

Vlasy i chlupy potřebujeme. A to tam, kde nám rostou. To je jasný vzkaz vědců, kteří se zabývají právě tímto porostem, kůží a lidským tělem obecně. "Každý vlasový folikul není jen vlasovou cibulkou, ale je kolem něj spousta cév, nervů a tuku," upozornil profesor buněčné biologie na univerzitě v Bradfordu Des Tobin. Pro list Daily Mail, který se tématem zabýval, také dodal, že vlasy jsou bohaté rovněž na kmenové buňky.

 

K čemu nám to ale je? Des Tobin dává jednoduchý příklad z praxe. Pokud má muž skrznaskrz propíchnutou paži, rána na vnější straně, kde mu rostou chlupy, se zahojí rychleji a lépe než ta na hladké straně paže. "Je tam vyšší výskyt kmenových buněk a to místo je více zásobeno krví," vysvětlil profesor Tobin. Stejně tak se hůře hojí rány na hlavě plešatým lidem než lidem s bujnou kšticí.

 

Anketa

Jsem žena a chlupy na těle si holím nebo epiluji:

Hlasovalo 4921 lidí.
Dobrou zprávou je, že pokud si vlasy, vousy či chlupy holíme, zůstávají folikuly neporušené a jejich přínosy pro lidské zdraví platí dál. Pokud si ovšem chlupy ženy epilují voskem nebo strojkem, folikuly si vytrhávají.

 

Vlasy a chlupy ale mají i jiný účel. "U našich předků v pravěku to byl jediný oděv. Udržel nás v teple a chránil nás před dopady okolí, třeba slunečním svitem. Když je někdo dost chlupatý, je to pro něj další stupeň ochrany před sluncem," řekl londýnský dermatolog Nick Lowe.

 

Chlupy v nose, které si také někdy vytrháváme, protože je považujeme za nevzhledné mají také svůj účel. "Brání cizímu materiálu jako je prach dostat se do nosu a plic," uvedl ORL konzultant fakultních nemocnic v Licesteru George Murty. Lidem , kteří se chtějí zbavit chlupů trčících z nosu, doporučuje je raději ostříhat než vytrhat. Trháním se zvyšuje riziko infekce.

 

Zároveň George Murty doplnil jednu pozoruhodnou informaci. Chlupy v nose jsou naším nejhustším porostem. Když se narodíme, máme po těle zhruba pět milionů folikulů. Jak tělo roste, postupně se od sebe vzdalují a porost stále řidší. V nose se tomu tak ale neděje a chlupy zůstávají natěsnány vedle sebe.

 

 

Chlupy na mužské hrudi byly zase dlouho považovány za znak mužství. A něco na tom patrně bude. Ochlupená hruď v tomto případě znamená, že má muž zdravou hladinu testosteronu. Lékaři ovšem upozorňují, že opak neznamená, že by muž byl nemocný nebo nedostatečně mužný. Někdo zkrátka nemá v kůži dost receptorů citlivých na testosteron.

 

Anketa

Jsem muž a chlupy na těle si:

Hlasovalo 3114 lidí.
Chlupy na prstech u nohou jsou podle lékařů zase znakem, že krevní oběh je v pořádku. Chlupy v obočí chrání naše oči potem. Oční řasy také chrání oko před prachem, ale mají ještě jednu zajímavou funkci. Svádějí tok vzduchu přes oční víčko a nikoli přes oční bulvy. A tím brání zbytečnému vysychání očí. To, že ženy touží po delších řasách není zdravé. Jakmile jsou řasy delší než třetina šířky oka, vzduch na oční bulvu naopak vhání.

 

Další užitečnou funkcí chlupů je bránit tření kůže o sebe tam, kde se plochy překrývají. Typicky je to třeba v podpaží nebo mezi nohama. Kromě toho jsou i tady chlupy jakousi nárazníkovou zónou pro viry, bakterie a infekce. "Ženy, které používají depilační krémy kolem třísel, mohou být náchylnější na afty a kvasinkové infekce," potvrdil gynekolog a porodník londýnské nemocnice U svatého Jiřího Austin Ugwumadu.

 

Posledním a trochu vachrlatým argumentem pro chlupy je fakt, že se v nich zachycuje náš tělesný pach. Ten se obvykle snažíme naopak přebít deodoranty. Paradoxně se tak prý můžeme připravit o potenciálního partnera, který náš tělesný zápach a lidské feromony neucítí a podvědomě nerozpozná jako příjemný. To bývá totiž znakem, že se k druhému hodíme.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Miley Cyrus děsí zrzavým kartáčem v podpaží. Přestala se o sebe starat?

Kráska a zvíře v jednom: Chlupatá tanečnice fascinuje svět

Související témata:
tn.cz / David Garkisch