krutý osud

Co se Daneček naučí, je po záchvatu pryč. Sám se ani nenají

Téma:

Závažné onemocnění dítěte otřese vždy celou rodinou. Těžká životní situace má vážný dopad i na zdravého sourozence. S tím se potýká i rodina Vlkových. Těm nemoc 6letého Danečka převrátila život naruby. Chlapec má vzácné onemocnění nervové soustavy, kterým trpí jedno dítě z milionu narozených. Projevuje se tak, že pacient dočasně ochrne. S léčbou Danečka pomáhají Dobří andělé.

Malý Daneček se narodil zdánlivě jako zdravé dítě. Jenže ve třech týdnech se to změnilo. Dostal silný epileptický záchvat. Sotva se rodina smířila s diagnózou, přišla další rána. Danečkovi lékaři zjistili vážné genetické onemocnění, alternující hemiplegii dětského věku.

 

"Když mu byl rok, jednou mě ráno vzbudil s velkým pláčem a nehýbal se. Jakmile přišly výsledky z genetiky, byla to pro mě hrozná rána, můžu říct, že se vám celý život úplně složí," říká Marie Vlková, chlapcova maminka.

 

"Bylo to hrozné," vzpomíná chlapcova babička. "Mě jako její matku to hrozně bolí a ohledně Danečka jednou tolik." Danečkovo degenerativní onemocnění nervové soustavy je tak vzácné, že jím trpí zhruba každé milionté dítě. Léky na potlačení záchvatů mu dovážejí až ze Spojených států.

 

O šestiletého chlapečka se rodina stará čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce. Bez pomoci nedokáže stát, sám se nenají a kvůli problémům s příjmem potravy má do žaludku zavedenou sondu. Krmit ho maminka musí několikrát denně injekční stříkačkou. Jelikož je Marie rozvedená, je na to většinou sama.
 

 

"Každý ten stav, který Daneček má, ty ataky hemiplegie, ho neustále posunují zpátky. Co už se naučí, je po těchto stavech je zase pryč," vypráví babička.

 

 

Maminka Marie nakonec zůstala sama nejen na Danečka, ale i jeho starší sestru. S finanční situací jim pomáhají Dobří andělé. "Jsem jim za to opravdu moc vděčná, je to velká pomoc. Finanční příspěvek každý měsíc od Dobrých andělů je opravdu příjemný, protože můžu buď něco dokoupit, když zrovna nevyjdu," děkuje Marie.

 

Daníkovo onemocnění má dopad i na jeho starší sestru - ta se s jeho závažným onemocněním nemůže vyrovnat. Celá rodina se s těžkou životní situací stále učí žít. Rodinám v těžké životní situaci můžete pomoci i vy. Staňte se Dobrým andělem. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz. Vámi věnovaná částka bude rodinám poslána do posledního haléře.
 

Související témata:
mj TN.cz