Politický barometr

Co ukázaly německé volby: Populisté sílí, Merkelová slábne!

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Aktualizováno 2.9. 2019 17:55
Téma:

Braniborsko a Sasko vybíraly své zástupce do zemského sněmu. V Braniborsku zvítězili sociální demokraté. V Sasku měla nejvíc procent hlasů křesťansko-demokratická unie kancléřky Merkelové. Obě strany ale oslabily. Preference rostou naopak populistům.

Letos uplyne třicet let od pádu Berlínské zdi. Podobně jako tehdy zeď šla k zemi i podpora křesťanských demokratů v Sasku. Strana volby sice vyhrála, získala ale pouze 32 procent hlasů, tedy nejméně za posledních třicet let.

 

"Zvládli jsme to. Sasko dnes vyslalo do světa poselství. Značná část lidí chce pro naši zemi pozitivní a přátelskou vládu. Přátelské Sasko dnes v noci zvítězilo. Děkuji," jásal výsledku navzdory saský premiér Michael Kretschmer.

 

To, že CDU opět zvítězila, je zásluhou především právě Kretschmera, který dokázal na poslední chvíli strhnout sympatie voličů a porazit krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD).

 

Protiimigrační straně značně stouply preference. Skočila jako druhá v Sasku i Braniborsku a právem si vysloužila titul skokan voleb. V předchozím hlasování měla partaj devět procent a nyní v Sasku získala 27,8 procenta. v Braniborsku pro ni hlasovalo o čtyři procenta voličů méně.

 

 

"Dnes je pro naši stranu skvělý den. Slavíme nejsilnější výsledky, kterých AfD kdy dosáhla. Použijeme tuto sílu v parlamentu a budeme pokračovat v naší práci," slíbil lídr saské organizace AfD Jörg Urban.

 

V Braniborsku zvítězili sociální demokraté. Jejich výsledek byl oproti předchozím volebním obdobím obdobně mizerný jako u CDU. Podle politických analytiků nárůst voličů AfD vypovídá o nespokojenosti Němců s politickým vývojem ve státě za posledních třicet let.

pez TN.cz