Napřímo

Nevadí, že jsme za blbečky. Snažili jsme se jen pomáhat, říká člen MeSES

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 18:49
19.5. 2021 17:30
Téma:

Co vadí ministerstvu zdravotnictví na odbornících z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), nebo jaký tlak na ně resort vyvíjel? Nejen o tom diskutovala moderátorka Bára Divišová s členem skupiny, sociologem Martinem Buchtíkem.

Ministerstvo zdravotnictví v úterý nečekaně zrušilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), která vládě radila, jak zvládat epidemii koronaviru. "Není to problém MeSESu, je to změna poradní struktury," tvrdí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

 

O konci této skupiny se její členové dozvěděli přes telefon. "MeSES byl před hodinou jedním telefonátem zrušen a žádné důvody nám sděleny nebyly," napsal na twitteru sociolog Buchtík, který byl hostem pořadu Napřímo. 

 

 

"Skupina MeSES měla různé signály o tom, že bude rozpuštěná, zhruba každý druhý den. Tlaků bylo hodně, ale my jsme počítali s tím, že to může přijít," řekl Buchtík. Přesto ho to poněkud překvapilo, protože podle Buchtíka se ministr Arenberger hodně orientoval podle stanovisek a doporučení MeSES.

 

"Ministerstvo zdravotnictví by mělo být kompetentní k tomu, aby hodnotilo epidemiologickou situaci. Ministerstvo povolalo MeSES v situaci, kdy nemělo struktury poradních orgánů," vysvětlovala náměstkyně ministra Martina Vašáková. "Ministerstvo vytváří nějakou skupinu odborníků, která je ale orientovaná především na zdravotnictví," podotkl Buchtík. Podle něj je ale potřeba obsáhnout mnohem více odborníků.

 

 

Buchtík Mezioborovou skupinu pro epidemické situace sám vidí jako bojovníky. "Jsme taková skupina hrdinů, která jde na draka. A vidíme kosti těch, kteří padli v boji před námi," nastínil metaforicky.  "My jsme to nedělali kvůli politikům, ale protože si myslíme, že by tu měly zaznívat hlasy odborníků. Snažili jsme se pomáhat lidem v zemi, to je to důležité. A stávají se horší věci, než že budeme za blbečky," doplnil sociolog.

 

Ukončení spolupráce s MeSES kritizuje opozice i někteří ministři. O rady odborníků mezioborové skupiny se přihlásila Asociace krajů, se kterou MeSES bude spolupracovat. A po kritice se o další spolupráci se skupinou hlásil i premiér Babiš, kterého skupina ovšem odmítla. "Třeba osobně pro mě je nějaká hranice, kdy já můžu nebo nemůžu s politiky spolupracovat," vysvětlil Martin Buchtík, šéf agentury STEM, která vypracovává volební průzkumy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz