Váš hejtman

Otevřeně o korupci i Nečesaném: Zpovídal se liberecký hejtman

Téma:

Jak se kraj vypořádal s korupční kauzou ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného? A jak kraji pomáhá přeshraniční spolupráce s Polskem a Německem? Nejen na tyto otázky odpovídal dnes v pořadu Váš hejtman lídr Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtmana Libereckého kraje zpovídal moderátor Hanuš Hanslík. Ptal se ho na to, které problémy nejvíce trápí občany v regionu nebo na to, jaké jsou jeho další plány v úřadu.

 

V úvodu rozhovoru promluvil Půta o své údajné korupci. Stotisícový úplatek měl přijmout v listopadu loňského roku a na nějakou dobu dokonce opustil post hejtmana. Podle vlastních slov žádný úplatek nepřijal a na policii vše vysvětlil během jedné hodinové výpovědi.

 

Řeč se stočila také na téma liberecké nemocnice a jejího ředitele Luďka Nečesaného. I ten byl podezřelý z korupce. Kraj prý neměl jediný důvod, proč ředitele z funkce odvolat. Na zasedání celou věc uspokojivě vysvětlil a postoj členů dozorčí rady byl jednoznačný.

 

 

Pod jeho vedením je nemocnice konečně v černých číslech, což se před jeho nástupem do funkce nedělo. Realizuje navíc velké množství projektů, které jsou pro nemocnici prospěšné. Případem se dozorčí rada bude znovu zabývat v září.

 

Hejtman se vyjádřil i k případu syna ředitele Nečesaného, který seděl ve vězení za údajnou vraždu kadeřnice. "Věřím, že kauza nabude konec, který potvrdí jednu, nebo druhou verzi. Není na mně, abych vyšetřoval nebo soudil," řekl Půta.

 

Největší nedostatky Libereckého kraje spatřuje v dopravní infrastruktuře, kterou se bude snažit vylepšit. Chybí totiž napojení na sousední okresní města, vlak z Liberce do Prahy jede kvůli zastaralé trati víc než tři hodiny.

 

Jako pozitivní naopak vidí přeshraniční spolupráci s Německem a Polskem, ať už se jedná o automobilový průmysl nebo sklářství. Otevření hranic pomohlo vyřešit investiční dluhy, například dobudovat kanalizaci.

 

"Je důležité lidi přesvědčit, že kraj je jejich a do rozhodování hejtmanů mají co mluvit. Lidé se zatím stydí, ale musí vědět, že se mohou na kraj obrátit se svými problémy," zakončil rozhovor Půta.

 

Martin Půta v letech 1992–2002 pracoval jako technolog a vedoucí výroby ve firmě Vulkan Hrádek. Žije v Hrádku nad Nisou, je ženatý a má dvě děti. Hejtmanem je od listopadu 2012. Předtím vykonával funkci starosty Hrádku nad Nisou, poprvé byl do této funkce zvolen v roce 2002 a vydržel v ní až do roku 2012. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz