smrtící nákaza

Co zvedá riziko úmrtí na koronavirus? Vědci zveřejnili podrobnou statistiku

Muž po dezinfikování vlaku sepisuje záznam
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto
Téma:

Čínský server CCDC zveřejnil analýzu všech případů nakažení koronavirem k datu 11. února 2020. Cílem bylo postihnout všechny průvodní zdravotní komplikace pacientů, u kterých test prokázal přítomnost viru. A zároveň určit, které skupiny obyvatelstva patří k rizikovým.

Vědci shromáždili data všech 72 314 pacientů, aby zjistili, jaké věkové skupiny jsou nejohroženější a jaké další faktory mohou sehrát roli při nákaze. A samozřejmě, co zvyšuje riziko úmrtí. Tabulky ukazují úmrtnost podle věku a na základě nemocí a zdravotních komplikací přítomných v době infekce.

 

 

S narůstajícím věkem se zvyšuje i riziko úmrtí, což odpovídá snížené obranyschopnosti pacientů. Rizikovou skupinou by tak mohli být i novorozenci a děti, nicméně zatím není potvrzeno žádné úmrtí u dětí ve věku 0–9 let.

 

 

 

Lidé nad 70 let vykazují výrazně vyšší úmrtnost než jiné skupiny. U pacientů starších 80 let hrozí při nákaze až 15 % riziko smrti.

 

Dalším velmi významným faktorem jsou nemoci přítomné v těle v době nákazy koronavirem. Z tabulky vyplývá, že nejrizikovější jsou ti pacienti, kteří trpí jakýmikoli kardiovaskulárními potížemi.

 

 

 

Pokud dojde k nákaze u takového člověka, umírá více než 10 % pacientů. Cukrovka, dýchací potíže, hypertenze nebo rakovina – u těchto nemocí se riziko úmrtí pohybuje mezi 5 až 8 %. Pokud pacienti byli v době nákazy zdraví, tedy netrpěli žádnými zdravotním komplikacemi, úmrtnost se pohybuje pod 1 %.

Související témata:
pb TN.cz