DEJTE SI POZOR

ČOI loni provedla stovky kontrol. Tyto značky se padělaly nejvíce! PŘEHLED

Kontrola zboží
Zdroj: ČOI, Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
23.2. 2021 5:40
Téma:

Česká obchodní inspekce provedla v roce 2020 811 kontrol a zajistila více než 18 tisíc kusů padělků. V podrobném přehledu inspekce odhalila, jaké výrobky a jaké značky se loni nejvíce padělaly.

Kontroloři ČOI provedli loni v Česku 811 kontrol, které se zaměřily na padělané zboží. U 213 z nich inspekce zaznamenala porušení práva duševního vlastnictví. Celkem zajistila 18 845 kusů padělků v cenách originálů 32 492 870,80 Kč.


Padlo také několik stovek pokut. "Inspekce v roce 2020 pravomocně uložila celkem 640 pokut v hodnotě 10 557 500 korun," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

 

 

Z hlediska sortimentu docházelo nejčastěji k porušení práv duševního vlastnictví u textilních výrobků a hraček. Tyto skupiny byly z hlediska zajištěných falzifikátů naprosto dominantní. Až s velkým odstupem následovaly audio výrobky, obuv a další věci.

 

Graf č. 1: Podíl sortimentních skupin na celkovém objemu zajištěných falzifikátů


Inspekce také zveřejnila, jaké značky byly v roce 2020 padělány nejčastěji. Z celkového počtu zajištěných výrobků převažovaly značky Pokémon, Apple, Tommy Hilfiger, Volkswagen, BMW, Nike, Adidas, Hyundai, Calvin Klein, My little pony a Gucci.

 

Graf č. 2: Přehled nejčastěji padělaných značek

 

Oproti minulým letům se letos mezi padělky objevily i roušky. Podívejte se na reportáž:

TN.cz