Smutná bilance

ČOI si posvítila na podomní prodejce energií, zákon porušili všichni

Zásuvka
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 1. 11. 2019

Česká obchodní inspekce (ČOI) od července do konce září provedla sedm kontrol, při kterých se zaměřila na "podomní" prodejce energií, tedy na firmy, které s lidmi uzavírají smlouvy o jejích dodávkách. A ve všech sedmi případech inspektoři odhalili porušení zákona.

"V rámci jedné kontroly bývají v mnoha případech posuzovány i desítky spotřebitelských smluv, které v rámci podání obdržela Česká obchodní inspekce k využití," vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Kontroloři například ve třech případech odhalili, že zprostředkovatelé dodávek energií používali nekalé obchodní praktiky a zákazníky klamali. Čtyřikrát firmy nevytvořily podmínky pro výkon kontroly, za což jim hrozí pokuta až půl milionu.

 

Podle Fröhlicha například inspekce dostala od konkrétního člověka informaci, že byty v Novém Jičíně obchází člověk, který tvrdí, že je právě od ČOI, přitom ale nabízí energie. "Používané jsou i jiné legendy, nemusí jít jen o osobní kontakt, ale i o obvolávání domácností," doplnil mluvčí inspekce.

"Česká obchodní inspekce pravomocně uložila v tomto období celkem čtyři pokuty ve výši 1, 69 milionu korun. Vzhledem k tomu, že u všech kontrol bylo zjištěno porušení zákonů, budou kontroly v oblasti nabídky a poskytování služeb souvisejících se zprostředkováním a s uzavíráním smluv o dodávkách energií pokračovat," slíbil Fröhlich.

 

Další informace na téma takzvaných aukcí energií lidé najdou přímo na stránkách ČOI.

TN.cz