varování ČOI

Protikuřácký zákon: Budeme rozdávat další pokuty, varuje ČOI

Zákaz prodeje alkoholu
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Ilustrační foto
Téma:

Česká obchodní inspekce varuje podnikatele, kteří používají dosud běžný nápis "Zákaz prodeje alkoholických nápojů a tabákových výrobků osobám mladším 18 let“, tento nápis není dostačující a není v souladu se zákonem.

Česká obchodní inspekce zatím preventivně upozorňuje podnikatele, kteří prodávají tabákové výrobky, elektronické cigarety, kuřácké pomůcky či bylinné výrobky určené ke kouření, aby změnili běžné nápisy v obchodech. "Dáváme prodávajícím možnost, aby běžně užívané nápisy změnili tak, jak mají být, nechceme dávat hned pokuty. Zatím se jedná o prevenci, poté bude Česká obchodní inspekce provádět kontroly," řekl TN.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

"Prodejci tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret jsou povinni umístit pro spotřebitele viditelný text prodeje tohoto zboží osobám mladším 18 let, jak je stanoveno v Ust. § 5 odst. 2 věta první zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, tzv. "protikuřácký zákon,"doplnil Jiří Fröhlich.

 

 

Pokud podnikatelé prodávají pouze alkoholické nápoje je dostačující běžný nápis "Zákaz prodeje alkoholických nápojů mladším 18 let“, zde k žádné právní úpravě nedošlo, pouze požadovaná velikost písma byla snížena na 2 cm.

 

Pokud dochází k prodeji alkoholických i tabákových výrobků, nebo pouze tabákových, musí být v textu vypsáno vše, "Zákaz prodeje alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret osobám mladším 18 let".

 

"Vzhledem ke skutečnosti, že nápis musí obsahovat všechno zboží¨a může být poměrně dlouhý, je v ust. § 5 odst. 2 věta druhá zákona č. 65/2017 Sb. nově stanovena minimální požadovaná velikost písma textu zákazu prodeje 2 cm (oproti původním 5 cm). Zbývající požadavky na text zákazu prodeje, tedy, že musí být pro spotřebitele zjevně viditelný, pořízen v českém jazyce, černými tiskacími písmeny a na bílém podkladě, zůstávají nezměněny," dodal Jiří Fröhlich.

reg TN.cz