Prevence a doporučení

COVID-19 a těhotenství: Lékaři uvedli, zda jsou těhotné ženy v ohrožení

Koronavirus a těhotenství
Zdroj: Getty Images
Lucie Staničková
Lucie Staničková
4.3. 2020 17:24
Téma:

Během několika posledních měsíců se zákeřným koronavirem nakazilo přes devadesát tisíc lidí. Nejvíce ohrožení jsou zejména senioři, děti a osoby s oslabenou imunitou. Nyní vydalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučení pro těhotné ženy, které se viru obávají.

Zůstává však stále nejasné, zda jsou těhotné ženy náchylnější k nákaze či nikoliv. "Nemáme informace z publikovaných vědeckých zpráv o náchylnosti těhotných žen na COVID-19,“ uvádí CDC.


Podle dosavadních výzkumů je ale patrné, že u těhotných žen dochází během těhotenství k imunologickým a fyziologickým změnám, které zvyšují citlivost na virové respirační infekce, včetně koronaviru.

 

 

Lékaři zatím nemají dostatek informací, zda může koronavirus ohrozit nenarozené dítě. "Přerušení těhotenství, potrat nebo porod mrtvého plodu v souvislosti s koronavirem (COVID-19) zatím lékaři nezjistili,“ informovalo CDC.


Rovněž není známo, zda může těhotná žena nakažená koronavirem přenést virus na plod nebo novorozence před, během nebo po porodu.


"V nedávné době se u žádného z novorozenců, kteří se narodili matkám s COVID-19, nepotvrdila nákaza. Navíc se virus nepotvrdil ani ve vzorcích plodové vody nebo mateřského mléka,“ dodalo CDC.


Těhotným ženám proto lékaři doporučují, aby byly ostražité, dodržovaly základy hygieny a vyhýbaly se nemocným pacientům. Platí pro ně tedy obecná pravidla pro prevenci koronaviru jako pro netěhotné ženy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz