Šíření koronaviru

Covid-19 byl v Evropě o měsíc dřív, než se myslelo! Lékaři mají důkazy

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Francouzští lékaři mají důkazy o tom, že koronavirus byl v zemi o týdny dříve, než se předpokládalo. Pozitivní test měl pacient, kterého pařížská nemocnice přijala už v prosinci. To by znamenalo, že virus už v té době putoval Evropou.

"Covid-19 už se Francií šířil na konci prosince 2019, měsíc před prvními oficiálními případy v zemi," uvedl lékařský tým ze sítě univerzitních nemocnic v Paříži. Ten v neděli v časopise Journal of Antimicrobial Agents publikoval studii zaměřenou na zřejmě prvního infikovaného pacienta ve Francii.

 

Specialista na intenzivní péči a primář nemocnice Avicenne Yves Cohen se spolu s kolegy rozhodli zkontrolovat záznamy dřívějších pacientů, kteří trpěli zápalem plic. Chtěli zjistit, zda se virus nemohl několik týdnů nepozorovaně šířit. Jeden ze 24 testovaných měl pozitivní test na nemoc Covid-19.

 

"Nemocný byl přibližně 15 dní, nakazil své děti, ale ne manželku. Pacient nechápal, jak se mohl nakazit, protože v poslední době nikam do ciziny necestoval," uvedl Cohen pro stanici BFMTV. Je tak jasné, že 43letý muž nebyl pacientem nula.

 

Jeho žena ale pracuje v obchodě nedaleko letiště, a tak je podle lékařů možné, že se nakazila od některého ze zákazníků, který se zrovna vrátil z Číny. Odborníci uvažují nad tím, že mohla mít lehký a zcela bezpříznakový průběh nemoci a nakazit rodinu. Jisté to ale není.

 

 

Podle primáře je ale přirozené, že se první případ v zemi objevil tak brzy. "Znepokojující to není, protože podle Světové zdravotnické organizace byl (koronavirus) v Číně už na počátku prosince. Vzhledem k pravidelnému cestování do zahraničí je normální, že se objevil i ve Francii," doplnil Cohen.

 

Dosud přitom úřady informovaly o tom, že první tři případy se v zemi objevily 24. ledna. Dva pacienti v minulosti cestovali do čínského Wu-chanu, odkud se nákaza začala šířit po celém světě. Třetí z nich byl člen rodiny jednoho z nakažených.


Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci ve světě:

epa TN.cz