Senioři v ohrožení

Covid-19 paralyzoval domov pro seniory. V Břevnici se nakazili všichni

David Pik
David Pik
Publikováno 9. 4. 2020
Téma:

V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu se situace opět zhoršuje. Přibyli tam další dva nakažení. Nemocí Covid-19 už tam trpí všichni klienti, stav některých z nich je vážný. Testy navíc ukazují, že se zatím neuzdravují ani nakažení zaměstnanci.

Břevnický domov koronavirus položil na lopatky. Nakazilo se deset ošetřovatelů a všech 22 klientů, 2 z nich zemřeli. Příznaky začaly mít i poslední dvě zdravé klientky domova a testy pak nemoc potvrdily.

 

"Jsme to víceméně čekali, protože ony předtím byly v tom silně infekčním prostředí celou dobu," vyjádřila se pro TV NOVA Hana Hlaváčková, ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod. Někteří z klientů jsou ve vážném stavu. Dva leží v havlíčkobrodské nemocnici, a aby toho nebylo málo, ani po 14 dnech se neuzdravují tamní ošetřovatelé.

 

 

Začalo testování nakažených zaměstnanců, bohužel podle informací televize Nova první dva z nich měli testy znovu pozitivní. Oddaluje se tak i odjezd hasičů, kteří v domově už druhý týden pomáhají při 24hodinových směnách zdravotnickému personálu s provozem zařízení. O prodloužení jejich mise se bude rozhodovat příští týden.

 

Nejspíš tam budou muset zůstat ještě nejméně týden. "Oni nám stále pomáhají dezinfikovat a ta jejich pomoc je stále významná velmi potřebná," řekla Hlaváčková. O velikonočním víkendu bude pokračovat testování zaměstnanců a na řadu poté přijdou i klienti domova.

 

 

"Pokud jde o klienty, u řady z nich ještě doznívají klinické příznaky, takže tam přistoupíme k testům až v týdnu po Velikonocích," informoval Jiří Kos z Krajské hygienické stanice kraje Vysočina. Aby byli pokládáni za zdravé, musí jim vyjít negativní dva po sobě jdoucí testy na koronavirus.

TN.cz