ARMÁDA V NEMOCNICÍCH

Covid-19 řádí mezi zdravotníky! Nemocnice volají na pomoc armádu

Termokamera v Nemocnici Jihlava zjišťuje u příchozích teplotu.
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová, David Pik
Aktualizováno 18:20
4.1. 2021 16:34
Téma:

Onemocnění covid-19 se stále častěji šíří i mezi zdravotníky, kteří musí zůstat doma v pracovní neschopnosti. Zatímco větší nemocnice úbytek zdravotníků zatím zvládají, některá menší zařízení už povolávají na pomoc armádu. V pondělí tak učinila například nemocnice v Jihlavě.

Nedostatek zdravotníků, z nichž mnoho se nakazilo covid-19, začíná trápit především menší zdravotnická zařízení v ČR. Nemocnice Jihlava musela kvůli tomu v pondělí požádat o pomoc dokonce armádu.

 

"Ve čtvrtek by k nám mělo přijít osm vojáků. Už pro ně zajišťujeme ubytování," řekla TN.cz mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Nyní tam onemocnělo covidem-19 zhruba sto z asi tisícovky zdravotníků. "Největší problém má interní oddělení, tam je v neschopnosti asi deset zdravotníků," upřesnila mluvčí.

 

 

Vojsko už delší dobu vypomáhá ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde je asi 250 nemocných zdravotníků z tisícovky. "Nevíme ale, kdo z nich má covid-19 a kdo se léčí s něčím jiným," zdůraznil mluvčí královéhradecké nemocnice Jakub Sochor.

 

Podle něj v Hradci Králové vypomáhá asi 15 vojáků, za které je nemocnice vděčná, i když teď potřebuje hlavně kvalifikované zdravotníky, kterých je ale na trhu nedostatek. "Situace je složitá. Abychom zajistili zdravotní péči, musíme přesouvat pracovníky mezi jednotlivými odděleními," popsal mluvčí jedno z aktuálních opatření.

 

 

Stejné řešení, tedy výpomoc jiným oddělením vlastními zaměstnanci, používají také ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze. Tam je v pracovní neschopnosti 435 lidí z asi 6500 zaměstnanců (včetně administrativních). Ani tam ale nelze říci, kdo k nich má covid-19 a kdo ne. "Není to zanedbatelný počet, ale přeskupováním pracovních sil se to dá zvládnout," řekla v pondělí mluvčí VFN Marie Heřmánková.

 

 

Nedostatek personálu řešila výpomocí armády už vloni na podzim Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. Tam bylo na přelomu října a listopadu více než sto nemocných zdravotníků, a kromě vojáků pomohli i dobrovolníci, kteří zareagovali na naléhavou výzvu nemocnice.

 

Nicméně v těchto dnech se problém s nemocnými zdravotníky v Mladé Boleslavi prozatím neopakuje. "Aktuálně máme asi 55 zdravotníků s onemocněním covid-19," popsala situaci pro TN.cz Hana Kopalová, mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

 

Podívejte se na první případy covid-19 u zdravotníků v nemocnicích:

 

TN.cz