Nákaza řádí

Covid-19 tvrdě doléhá na divadla: Nemocní herci, zrušená představení!

Karantena nekolika lidi z Narodniho divadla
Zdroj: Profimedia
Covid-19 se nedávno rozšířil i v Národním divadle. Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 18. 9. 2020
Téma:

Sílící epidemie koronaviru v Česku komplikuje fungování některých divadel. Vláda jim sice nenakázala zavřít, ale představení musí některá rušit tak jako tak - kvůli karanténám a dokonce nákaze v hereckých souborech.

Čerstvou "obětí" sílící epidemie je pražské Studio Ypsilon. "Velice se vám omlouváme, ale z důvodu karantén v hereckém souboru musíme zrušit následující představení: 22. 9. Swing se vrací, 23. 9. Hlava Medúzy, 24. 9. Kostky jsou vrženy," uvedla Ypsilonka ve čtvrtek na svém webu i facebooku.

 

Lidé se zakoupenými vstupenkami mají možnost požádat o jejich výměnu nebo vrácení peněz, píše divadlo. Nejde ale o jedinou scénu, která musí kvůli Covid-19 na poslední chvíli rušit program.

 

"PŘEDSTAVENÍ ZRUŠENO. "Vážení diváci, z důvodu karantény jednoho z herců jsme nuceni zrušit dnešní představení 17. září Tramvaj do stanice touha," napsal na facebooku ve čtvrtek dopoledne pražský Činoherní klub. Následně informoval o zrušení představení Bratří Karamazových příští týden.

 

Koronavirus přerušil na začátku tohoto týdne také chod pražského Divadla pod Palmovkou. Scéna zrušila pondělní, úterní a středeční představení poté, co se ukázalo, že přímo v hereckém souboru je nakažený Covid-19. Ostatní tak museli na testy.

 

 

"Máme dobrou zprávu. S negativními výsledky skončilo i druhé kolo testování našich herců a dnes tak znovu otevřeme a uvedeme premiéru hry 294 statečných," řekla na dotaz TN.cz v pátek dopoledne mluvčí divadla Markéta Hanušová.

 

"Výskyt je zaznamenán u některých pražských divadel a ojediněle i v regionech. Vedení jednotlivých divadel spolupracují s hygienickými stanicemi při trasování rizikových kontaktů. Jde o jednotlivé případy, zatím nebyl nikde potvrzen komunitní přenos uvnitř divadla," uvedl na dotaz TN.cz předseda Asociace profesionálních divadel ČR Stanislav Moša.

 

Soubory se podle něj snaží hrát i za cenu záskoků, případně mění plánovaná představení. "Žádní umělci s rizikovým kontaktem v představeních nevystupují a hlediště zůstávají bezpečná," ujišťuje Moša.

 

Před dvěma týdny epidemie koronaviru ochromila také Národní divadlo - nákaza se potvrdila u 15 lidí, dalších 80 muselo do karantény.

 

Školy kvůli zhoršující se epidemiologické situaci neposílají žáky na divadelní představení. Více v reportáži:

 

TN.cz