Bazilika osiřela

Covid-19 zasáhl i známé poutní místo, mše zprostředkovávají reproduktory!

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 16. 9. 2020
Téma:

Jedno z nejznámějších moravských poutních míst, bazilika na Svatém Hostýně, omezilo konání mší. V karanténě jsou totiž tamní duchovní. Bazilika je nedaleko Bystřice pod Hostýnem, kde o víkendu rapidně stoupl počet případů nákazy koronavirem.

Zvony sice upozorňují věřící na začátek mše, vchod do baziliky ale zůstává zamčený. Na dveřích je omluvná cedule - karanténa dorazila i mezi zdejší duchovní. Lidé si před začátkem mše mysleli, že se uvnitř zrovna dezinfikuje.

 

Přesně o půl desáté se ale uvnitř spustily varhany. V tu chvíli k překvapení věřících začala dopolední bohoslužba. Mše teď probíhají tak, že lidé stojí před bazilikou a bohoslužby poslouchají z reproduktorů.

 

Počet nakažených v Bystřici pod Hostýnem a okolí začal rapidně stoupat během víkendu. Vedení města zrušilo na nejbližší týdny všechny kulturní akce. Koronavir se ale šíří dál. Nákaza se prokázala i u jedné pracovnice centra pro seniory. Vedení proto zakázalo návštěvy.

 

 

Klienty teď s blízkými spojují jen mobilní aplikace. V karanténě je i několik tříd zdejší základní školy. "Pedagogové nejsou všichni v práci, pět jich je pozitivních a dalších deset čeká na vyšetření," říká ředitel ZŠ T.G.Masaryka Alexandr Hrycík.

 

Vedení radnice chce, aby správci dezinfikovali bytové domy. Těch jsou ve městě desítky. Očistou mají projít třeba madla, kliky nebo vstupní prostory.

 

Problém má i základní škola v nedalekých Rajnochovicích. I tam prošli všichni učitelé testy. "Pozitivních učitelů je půl na půl, bohužel nemáme ještě všechny testy provedené. Vypadá to, že nám hygiena školu zavře," zoufá si starostka obce Jaroslava Jurčová.

pez TN.cz