koronavirus

Covid-19 zhoršuje průběh dalších nemocí. Tito pacienti jsou v ohrožení

Nemoci, které může koronavirus fatálně zhoršit
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
4.4. 2020 9:41
Téma:

Koronavirus může být nebezpečný pro všechny. Podstatným faktorem je ale věk a zdravotní stav pacienta. Covid-19 je respirační onemocnění, které zasahuje hlavně plíce. Představuje ale nápor pro celý organismus. Veliké riziko proto znamená pro lidi se sníženou imunitou. Nejohroženější skupinou jsou ale lidé starší 70 let a ti, kteří trpí chronickými potížemi.

Statistiky portálu Our World in Data uvádějí, že koronavirus se může stát fatálním pro ty, kteří trpí především nemocemi srdce, cukrovkou, mají chronické dýchací onemocnění, vysoký krevní tlak nebo rakovinu.

 

 

Koronavirus průběh těchto onemocnění výrazně zhoršuje. Tělo se totiž musí vyrovnat se dvěma nemocemi naráz, což je obrovský nápor na lidský organismus.

 

 

 

Více než 10 % diagnostikovaných případů u pacientů, kteří měli problémy se srdcem, zemřelo. Lidé trpící cukrovkou představují druhou nejohroženější skupinu, tam je úmrtnost 7,3 %. Pacineti s chronickými dýchacími onemocněními, vysokým krevním tlakem a rakovinou jsou také rizikovými, úmrtnost se zde pohybuje od 5,6 do 6,3 %.

 

Dalším faktorem je také věk. Proto nejpočetnější skupinu obětí představují lidé nad 70 let. Ti mívají další přidružené zdravotní komplikace a slabší imunitní systém.

TN.cz