Šíření koronaviru

Covid se nespoutaně šířil ve věžáku. Zemřelo šest lidí ze 33 nakažených

Panelák - koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
18.2. 2021 14:59
Téma:

Nezvladatelné šíření koronaviru ochromilo obyvatele 16patrového paneláku ve španělském Bilbau na severu země. Můžou za to pravděpodobně společné výtahy, kde se virus šířil. Nakazilo se více než 30 obyvatel domu a jejich blízkých, šest z nich zemřelo.

Vše začalo 9. ledna, kdy úřady obdržely informaci o prvním nakaženém. "Během následujících dvou týdnů od vypuknutí a šíření koronaviru v domě mezi obyvateli a jejich blízkými kontakty se nakazilo 33 lidí, z nichž šest od té doby zemřelo,“ píše portál El País.


Jako první zemřela 21. ledna pětaosmdesátiletá žena z devátého patra. Až o dva dny později si závažnost situace začali uvědomovat její sousedé, když zemřel padesátiletý syn jedné ze sousedek. Ve stejný den zemřela také čtyřiaosmdesátiletá žena, která bydlela v bytě v 11. poschodí, a dva lidé z přízemí.

 


Správce teprve až 26. ledna nechal vydezinfikovat všechny společné prostory budovy. Trvalo také více než dva týdny od prvního úmrtí, než další obyvatelé paneláku podstoupili testy na covid-19 spolu s lidmi, které uvedli jako rizikové kontakty. Poslední nakažený pak zemřel 8. února.


Příčinou šíření koronaviru jsou pravděpodobně výtahy. Lidé navíc ve společných prostorách dýchali stejný vzduch a dotýkali se povrchů. Ani po potvrzení prvních případů však obyvatelé neměli ponětí o hrozícím nebezpečí. Jezdili stále výtahem, chodili do práce a na nákupy.


Podle odborníka by na vině šíření covidu-19 mohla být také nevyhovující ventilace budovy. "Je možné, že ventilace je propojená a špatná, zejména pak v koupelnách,“ doplnil výzkumník z oddělení infekčních chorob José Jiménez.

 


Řada lidí se však také domnívá, že velký vliv na to, kolik lidí v domě zemřelo, mohla mít rovněž dlouhá reakce tamních úřadů.

 

Celá Evropa má obavy z šíření nakažlivější mutace koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz