Covid ve světě: Kolaps zdravotnictví v Británii, Němci prodlouží lockdown

Velká Británie je na hranici zhroucení zdravotnického systému. Druhý den tam evidují největší počet zemřelých s covidem od začátku pandemie. A přestože je země už od začátku roku v lockdownu, situace se podle nové vědecké studie nelepší.
Vědci podrobili během lockdownu testům 143 tisíc lidí. Z nich se nákaza prokázala u dvou tisíc. Nespoléhali ale na ty, kteří přijdou kvůli zdravotním problémům nebo proto, že se setkali s nakaženým. Podle výsledků studie nakažených přibývá i během přísných opatření.
Očkování přitom běží na plné obrátky, očkuje se i v blackburnské katedrále, někdejším sídle anglikánské církve.
"Jsme v tom jedineční a odezva je veliká. Zcela prakticky, můžeme nabídnout hodně místa. Málokterá katedrála může nabídnout tolik místa,“ uvedla děkan kapituly Peter Howell-Jones.
Britské zdravotnictví je ve složité situaci. Je na hranici kolapsu, a to už několik týdnů. Střední Anglie se navíc připravuje na povodně, do kterých má začít hustě sněžit. Tisíce lidí opouštějí domovy.
Německo prodlouží lockdown
V sousedním Německu s více než dvaceti tisíci nakaženými za den prodlužují lockdown.
"Musíme navázat na rozhodnutí z 13. prosince, které musíme prodloužit do 14. února, což znamená, že školy zůstanou zavřené. Pro mateřské školy platí to stejné," uvedla kancléřka Angela Merkelová.
V Německu stále neutichla diskuze na téma pendlerů, zejména z Česka. Bavorsko dokonce pohrozilo zavedením kontrol na hranicích.
V jiné situaci je Belgie. Té se podařilo zkrotit druhou vlnu koronaviru z listopadu, kdy patřila mezi země s největší nákazou.
Na dvou středních školách ale objevili nebezpečnou mutaci koronaviru. Tisíce žáků musejí proto na testy.
Belgie uvažuje o tom, že zakáže občanům cestovat během jarních prázdnin do zahraničí. Země se stejným počtem obyvatel jako Česko má už několik týdnů dva až tři tisíce nakažených za den.