Domácí

Covid změnil podobu mysliveckých honů. Ruší se i tradiční plesy

Petr Brzek
Petr Brzek
21.11. 2020 22:18
Téma:

Pandemie změnila i podobu honů, jejichž sezóna právě vrcholí. Myslivci pro svou činnost sice mají z opatření proti šíření koronaviru výjimku, ale i tak museli oželet slavnostní nástupy či poslední leč, kde se tradičně slaví lovecké úspěchy. V ohrožení jsou i myslivecké plesy.

Loni stáli těsně v řadě, tentokrát museli myslivci ze Sezemic na Pardubicku udělat široké kolečko. Roušky jsou povinné. Během honu ujdou myslivci zhruba deset kilometrů. Pokud na polích udržují dvoumetrové rozestupy, tak roušky mít nemusejí.

 

Vytratil se i tradiční a vřelý myslivecký pozdrav, tedy podání ruky. Netroubí se slavnostní fanfára při zahájení a zakončení honu.

 

 

Hony mají vládní výjimku. Na bažanty a kachny se tak letos za zvláštních opatření mohlo. Za pět hodin myslivci ulovili zhruba dvacet kusů. "Jsme rádi, že lovit můžeme,“ svěřil se myslivec Jonáš Pánek.

 

Zakončení lovu, oblíbená poslední leč, se ale konat nesmí. Je to společenská událost, kdy se zhodnotí hon, případně probíhají zvyky jako pasování na myslivce. A myslivce patrně nečeká ani žádná zimní zábava.

 

 

"Jsme se rozhodli ukončit další kulturní akce, konkrétně ples a dětský maškarní,“ uvedl myslivec Václav Jeník. Přitom z bálů mají myslivci největší a často jediné příjmy. Z vydělaných peněz pak platí krmení pro zvěř.

Související témata:
jh TN.cz