unikátní operace

Covid zničil ženě plíce, část jí transplantovali od syna a manžela

Operace - nemocnice
Zdroj: TV Nova
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 8:44
11.4. 2021 5:52
Téma:

Ženě z Japonska poničil covid nenávratně plíce. Lékaři se proto rozhodli, že jí část plic transplantují od živých dárců, kterými se stali její syn a manžel. Podle lékařů se jednalo o první operaci svého druhu na světě.

Japonka podstoupila v kjótské univerzitní nemocnici ve středu 11hodinovou operaci, do které se zapojilo přes 30 lékařů. Týmu expertů se podařilo transplantovat ženě živou tkáň plic od jejího syna a manžela, informuje CNN.

 

Vedoucí operace doktor Hiroshi Date uvedl, že úspěch operace dává naději pacientům trpícím vážným poškozením plic po prodělání covidu-19. "Ukázali jsme, že nyní máme možnost transplantovat plíce od živých dárců," řekl Date ve čtvrtek na tiskové konferenci.

 

 

Žena podle nemocnice prodělala covid už minulý rok a strávila několik měsíců na přístrojích, které dýchaly za ni. Poškození plic bylo tak obrovské, že transplantace byla jediným řešením.
Manžel a syn jsou po operaci ve stabilizovaném stavu a žena zůstává na jednotce intenzivní péče. Očekává se, že bude schopna opustit nemocnici už za dva měsíce

 

Transplantace od mrtvých dárců jsou v Japonsku stále velmi vzácné a živí dárci jsou podle prohlášení nemocnice považováni za lepší variantu.

 

Nejen zjizvené plíce jsou následkem prodělání covidu. Zde je přehled toho, s čím se lidé léčí i dlouhé měsíce po nemoci:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz