VÝVOJ NÁKAZY

Covidu-19 se zalíbily ženy. Oproti jaru je jich mezi nemocnými většina

Nemocnice - koronavirus
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační foto
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 15:57
14.1. 2021 12:09
Téma:

Dramatičnost koronavirové nákazy v ČR dokládají statistiky Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS). Počet lidí, u kterých lékaři zjišťují onemocnění covid-19, stoupl od jara téměř 250krát! A nemocných s covidem-19 teď umírá skoro 70krát víc než před osmi měsíci.

Zatímco ve 20. týdnu loňského roku byl covid-19 diagnostikován 358 lidem, v prvním týdnu letošního roku (4. až 10. ledna) se množství nakažených vyhouplo na nynějších 88 688 lidí.

Bezpochyby k tomu přispělo, že teď dělají zdravotníci každý den tisícovkám zájemců antigenní i PCR testy, nakažení jsou tedy cíleně vyhledáváni. Vloni na jaře se na nemoc přicházelo prakticky jen náhodně. Až na výjimky se cílené vyšetření dělalo jen v domovech seniorů, kde se nákaza vyskytla.

 

 

Srovnání dat z 20. týdne loňského roku se současností, která TN.cz poskytl ÚZIS, dále ukazuje, že na jaře převládali mezi nakaženými muži (60,6 %). Teď ale dominanci převzaly ženy – představují 52,9 % všech diagnostikovaných s novým koronavirem. Pohled do věkových skupin přitom ukazuje, že nemocných žen přibývá zhruba stejně mezi nejstaršími i mezi ročníky mladšími 65 let.

Ve rovnání s prudkým nárůstem nově diagnostikovaných nestoupá množství zemřelých tak dramaticky. V týdnu od 11. do 17. května viru SARS-CoV-2 podlehlo 17 lidí, zatímco v prvním týdnu letošního roku zesnulo 1138 nemocných.

 

 

Další rozdíl oproti jaru je to, že smrtnost zasáhla i mladší ročníky. V květnu s koronavirem nezemřel nikdo mladší 65 let, minulý týden skonalo v této věkové skupině 1138 nakažených. Lidé předdůchodového věku tedy aktuálně představují 7,6 % ze všech zemřelých s covidem-19.

Podobně se mění i genderový podíl ve skupině zemřelých – muži sice mezi zesnulými v ČR nadále převládají, ale je tam patrný úbytek. Mezi zemřelými s novým koronavirem bylo vloni ve 20. týdnu 64,7 % mužů, nyní to je 56,9 %. Naproti tomu podíl žen mezi zesnulými stoupá (z 35,3 % na jaře na současných 43,1 %).

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA k situaci na JIP v nemocnicích:


 

Související témata:
TN.cz