Elektronická komunikace

ČR je velmocí nevyžádané pošty. Ve spamu jsme sedmí na světě!

Žena u počítače
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Česko je velmocí spamu. Podle údajů expertů na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Cisco Talos Intelligence z února 2019 odchází z Česka každý stošedesátý spam na světě. To je celosvětově sedmý největší podíl na nevyžádaných zprávách.

Stejně "plodní" jako my jsou například i Němci či Nizozemci. Nejvýkonnější na světě je Čína (6,5krát více než ČR) po ní následují Spojené státy (pětkrát více) a Brazílie (čtyřikrát více).

 

Kliknutí na odkaz ve spamu přitom může mít dalekosáhlé následky - do počítače, chytrého telefonu či tabletu se můžou dostat hackeři a využít vaše zařízení třeba k těžbě takzvaných kryptoměn. V horším případě mohou nezvaní hosté počítač zablokovat a požadovat výkupné.

 

"V první dvacítce zemí, ze kterých odchází nejvíce spamů, je Česko v přepočtu na obyvatele nejmenší,“ uvádí Jan Krupička z analytického projektu Evropa v datech.

 

 

Navíc bez nadsázky žijeme v době spamu, i když to díky různým filtrům nemusí tak vypadat.

 

"Nevyžádanou poštu dnes tvoří 17 z 20 e-mailů a průměrně je denně odesláno asi 300 miliard spamů. Navíc ze statistik Cisco vyplývá, že zhruba každý osmý až desátý spam obsahuje infikovaný soubor nebo odkaz. E-mail tedy stále představuje největší bezpečnostní riziko v kyberprostoru,“ vysvětluje bezpečnostní expert Cisca Milan Habrcetl.

 

Oběti si často napadení nejsou vědomy a za výdělek útočníků například při těžbě kryptoměny samy zaplatí ve vyšších účtech za energii a zhoršeným výkonem svých počítačů, mobilů, chytrých televizí nebo jiných napadených zařízení.

pez TN.cz