Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jednání strany

ČSSD vyhlásila referendum o vládě s ANO, jasno bude v červnu

Předsednictvo ČSSD na dnešním jednání rozhodlo o vyhlášení vnitrostranického referenda. Všichni členové sociální demokracie v něm budou hlasovat o vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO. Referendum bude probíhat od 21. května do 14. června. Výsledky budou zveřejněny o den později.

Výsledky jednání předsednictva představil předseda strany Jan Hamáček. "Předsednictvo vyhlásilo otázku k vnitrostranickému referendu, které rozhodne o účasti ve vládě s hnutím ANO," řekl před novináři.

 

Ještě před začátkem referenda oznámí sociální demokraté jména svých kandidátů na pět ministerských míst, které by měli v případném koaličním kabinetu obsadit. Členové strany pak ještě dostanou návrh koaliční smlouvy a programového prohlášení.

 

V referendu budou hlasovat všichni členové sociální demokracie ve svých okresních organizacích. "Referendum bude platné, pokud se ho zúčastní alespoň 25 procent všech členů strany," řekl Hamáček.

 

 

Předseda strany je s připravenou koaliční smlouvou spokojený, návrh podle něj nese stopy sociálnědemokratického programu. "Jednání trvala dlouho a nebyla jednoduchá. Dospěli jsme k maximu toho, co je možné vyjednat. A to teď předkládáme členům sociální demokracie."

 

Předsednictvo ČSSD nebude podle Hamáčka dávat doporučení, jak hlasovat, předseda strany se ale chystá poslat straníkům dopis, ve kterém oznámí svůj osobní názor.

 

Jednání už sociální demokracie nechtěla prodlužovat, protože občané podle Hamáčka čekají na nějaké řešení povolební situace. "Je to podle mě slušný základ k tomu, aby mohla vzniknout stabilní vláda a to období bez důvěry bylo ukončeno," řekl o návrhu dohody s ANO.

 

 

Hamáček se nechtěl vyjadřovat k možnosti předčasných voleb v případě, že by ČSSD vstup do vlády s ANO odmítla. Podle něj nelze tak daleko předjímat, i vzhledem k tomu, že zatím nejsou vyčerpány všechny pokusy pro sestavení vlády. Hlavní odpovědnost za vznik stabilního kabinetu ale podle něj leží na vítězi voleb, tedy na hnutí ANO.

 

Před jednáním předsednictva se k případné vládě s ANO vyjádřili i další členové ČSSD. Předseda senátu Milan Štěch vyloučil, že by v případě rozhodnutí o vládním spojenectví s ANO sociální demokracii opustil.

 

Roman Onderka nechtěl předjímat, jak se v referendu vyjádří. "Dokážu si představit pozici ČSSD jak ve vládě, tak v opozici. Je otázkou, která ta z cest bude více krvavější. A musím se přiznat, že v koaličním smlouvě a hlavně programovém prohlášení je mnoho toho, co mi chybí," uvedl. Podle Chovance koaliční smlouva výhodná není. "Ve mně to velké nadšení nevyvolává, mám celou řadu věcí, o kterých budu na předsednictvu mluvit," uvedl Zaorálek.

 

 

Oba se ohradili proti vyjádření Babiše o případných předčasných volbách, kdyby referendum nedopadlo ve prospěch jeho vlády. Podle Chovance by Babiš neměl členům sociální demokracie něco vzkazovat předtím, než se rozhoduje. Slova premiéra označil za planou výhrůžku vzhledem ke konstelaci Sněmovny.

 

 

"Nechápu, proč Andrej Babiš vyhrožuje. Já jsem myslel, že období jednání o koaliční smlouvě je obdobím, kdy se buduje důvěra. Ta se nebuduje tím, že se druhému vyhrožuje," konstatoval Zaorálek. "Z toho, jak se Andrej Babiš chová, mi připadá, že je to pořád ten starý Andrej Babiš, který nezná kompromis a který nerozumí tomu, co to je koaliční partnerství. Podle toho vypadá ta koaliční smlouva a podle toho vypadá i ta dohoda, kterou máme dnes projednávat," uvedl. Babiš je podle něj čím dál arogantnější.

klma tn.cz / ČTK