evropský summit

ČSSD nad EU: Sobotka odletí z důležitého summitu předčasně

Téma:

O nás bez nás, tak to bude vypadat na druhém summitu evropských lídrů v Bruselu. Premiér Sobotka na nejdůležitější schůzku v rámci Evropské unie sice odletí, ale nezůstane do konce. Chce totiž stihnout sněm vlastní strany, na kterém budou sociální demokraté volit nového předsedu.

Budoucnost Evropské Unie, kam bude směřovat a kdo bude jejím novým předsedou. O tom všem se bude za týden v Bruselu rozhodovat. A přestože se tam bude řešit i otázka evropského trhu, na kterém je Česko hospodářsky závislé, nebude ho nikdo na summitu zastupovat.

 

"Evropská rada se koná ve čtvrtek, kdy se přijímají závěry a to bude premiér Sobotka po celou dobu na místě. V pátek té neformální části se premiér Sobotka už účastnit nebude. Tím důvodem je dlouhodobě plánovaný sjezd nejsilnější vládní strany," uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Podle informací televize Nova ale premiér svůj tým ČSSD za to, že naplánoval sjezd strany na stejné datum jako summit, nepochválil. Naše zájmy může v Bruselu hájit jen premiér nebo hlava státu. A podle prezidenta si Bohuslav Sobotka musí poradit sám.

 

"Kdo zastoupí naši zemi na zasedání EU, je třeba jedině a výhradně směřovat na pana premiéra. Nese v této věci plnou odpovědnost a je na něm, aby nalezl řešení," sdělil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

 

 

"Je to ostudná neprofesionalita. Já žádám premiéra, aby neodjížděl dřív ze summitu a nedával přednost stranickým zájmům před zájmy celého státu," reagoval Miloslav Kalousek z TOP09.

 

"Symbolicky je to špatná zpráva. Koneckonců i pan Sobotka říká, že máme sedět u toho jednacího stolu spolu s ostatními, teď to sám porušil," sdělil poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil. Sobotka u jednacího stolu sedět bude, ale na stranickém sjezdu, kde bude obhajovat svůj post předsedy strany.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova