volební program

ČSSD startuje volební kampaň! Rodinám slibuje tyto VÝHODY

Téma:

Parlamentní volby startují už za osm měsíců a politici začali přesvědčovat lidi o kvalitách svých programů. Už teď je jasné, že největšími rivaly v podzimních volbách budou dva dnes koaliční partneři - hnutí ANO a ČSSD. A právě sociální demokraté svou volební kampaň už odstartovali.

Ministři a ministryně za ČSSD společně představili priority pro rok 2017. "Chceme se zaměřit na pomoc rodinám s dětmi. Jde o otázku zvýšení přídavku na děti, jde o otázku prosazení otcovské dovolené, zlepšení podmínek pro seniory. Ještě do voleb chceme prosadit nový systém valorizace penzí," sdělil premiér Bohuslav Sobotka. Priorit má strana desítky. Podle kritiků chce rozhazovat na všechny strany.

 

Druhá nejsilnější parlamentní strana - hnutí ANO - svůj program teprve zveřejní. Už teď je ale jasné, že se před volbami bude hodně mluvit o penězích. "My říkáme na rozdíl od sociální demokracie, že to nechceme rozdávat na dluh. My to chceme rozdávat prostě z toho, co vybereme," řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Na rozdíl od ČSSD hnutí ANO s jasným volebním programem šetří. Zlé jazyky tvrdí, že jejich priority jsou jen slogany podobného typu jako 'Nejsme jako oni'.

 

 

V souboji o voliče vždy hrají klíčovou roli finance na propagaci. Letos budou politické strany v kampani poprvé omezeny. Od nového roku totiž začal platit zákon, který omezuje maximální možnou částku, kterou mohou strany do předvolební kampaně investovat. Pro blížící se parlamentní volby je to maximálně 90 milionů korun. 

 

"My jsme strana šetřivá. My určitě chceme racionálně investovat," nemá s novinkou problém předseda hnutí ANO Andrej Babiš. A neprotestuje ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "My se našimi výdaji budeme pohybovat v rámci těchto limitů a sociální demokracie má finanční prostředky na volební kampaň zajištěny," tvrdí.

 

 

Jenže zákon je podle politologů velmi děravý a lze ho snadno obejít. "Můžete řadu objednávek objednat dávno předtím, než jsou vyhlášeny volby.  Vy můžete kampaňovat dávno předtím dlouhodobě, masivně za vysoké peníze, ale nesmíte prohlásit, že kampaňujete," říká politolog Jan Kubáček.

 

Jak budou vypadat kampaně dvou největších parlamentních stran se teprve ukáže. Strategii oranžových bude vymýšlet starosta Náchoda Jan Birke. Kdo ji bude mít na starosti u ANO se uvidí patrně na konci února po sněmu strany.

František Bůžek/ lud TN.cz