životní úroveň

Čtvrtina Evropanů nevyžije s výplatou. Nejlépe se mají ajťáci

Zdražení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
ilustrační foto
Téma:

Až čtvrtině Evropanů nestačí jejich platy ani na pokrytí nákladů na život, natož aby něco ušetřili. Odhalil to průzkum mezinárodní společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek. Do průzkumu bylo zahrnuto Česko, kde úspory rozhodně každý nemá.

Průzkum srovnával odpovědi od zaměstnanců pracujících ve službách, obchodu, stavebnictví, dopravě a logistice, financích, IT, zdravotnictví, vzdělávání a uniformovaných složkách.

 

Čtvrtině Evropanů (25 %) ze zkoumaných zemí na konci měsíce nezbývají prostředky. Dalších 40 % s penězi vyjde, ale má problém s neplánovanými výdaji. 29 % dotazovaných uvedlo, že jim po pokrytí výdajů zbývají uspořené peníze. O peníze se neobává pouze 6 % Evropanů.

 

Anketa

Jste spokojeni s vaší životní situací?

Hlasovalo 1742 lidí.

 

Jak jsou na tom Češi?

 

V České republice hodnotí nejlépe svoji finanční situaci zaměstnanci v oboru IT a příslušníci uniformovaných sborů, se svým příjmem nejhůře vycházejí zaměstnanci ze sektoru prodeje a služeb.

 

"Ajťáci" jsou na tom nejlépe i v Evropě, spokojených se svou životní situací bylo 42 % dotazovaných. V oboru služeb, dopravy a logistiky to bylo pouze 30 %. Se svými financemi jsou nejspokojenější Evropané pracující v IT sektoru ve Španělsku (61 % spokojených respondentů).

 

Úspory má pouze polovina Evropanů

 

Pětina (21 %) Evropanů má úspory ve výši maximálně jednoho měsíčního příjmu. Dalších 29 % respondentů má pak úspory ve výši dvou až tří měsíčních platů, tedy celkem polovina Evropanů má v nejlepším případě úspory ve výši tří měsíčních platů.

 

"Zejména ve východní Evropě mají lidé často k dispozici mnohem méně rezervních prostředků. 65 % zaměstnanců v sektoru služeb v České republice má úspory nepřesahující příjem za tři měsíce,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

 

 

Rezervu si nemůže dovolit každý

 

V průměru 57 % dotazovaných Evropanů vidí finanční zabezpečení do budoucna jako jednu ze svých priorit.

 

V České republice na svoji budoucí finanční jistotu myslí především zaměstnanci z oblasti školství a finančních služeb (shodně 65 % respondentů), ovšem řídit se dlouhodobým plánem úspor k zajištění této finanční jistoty, si mohou dovolit zejména respondenti z oblasti finančnictví a IT (65 %).

 

"Právě úspory nás mohou v případě ztráty zaměstnání nebo nemoci zachránit před zadlužením,“ doplnila Kolářová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kik TN.cz