smrtící mráz

Čtyři lidé umrzli za 24 hodin na Moravě! Jeden spadl do potoka

Téma:

V Jihomoravském kraji umrzli od úterka do dnešního rána čtyři lidé. ČTK to řekl mluvčí policie David Chaloupka. Tři případy se staly v Brně, jeden v Břeclavi. Ve třech případech šlo nejspíše o bezdomovce. V Jihomoravském kraji jsou v posledních dnech teploty pod nulou, v noci na dnešek klesly až na minus 11 stupňů Celsia.

Padesátiletý muž umrzl v noci na dnešek v chatce v Brně v lokalitě Červený kopec. V Horních Heršpicích zase v noci našli mrtvou třiašedesátiletou ženu pod mostem.

 

O den dříve umrzl v Břeclavi opilý muž, který se vracel domů. Podle Chaloupky nebyl bezdomovec, ale bydlel v chatové oblasti. "Spadl do potoka, a než přišel domů, podchlazení bylo tak silné, že umrzl," řekl Chaloupka. Další obětí byl v úterý muž bez přístřeší, který zmrzl ve stanu nedaleko Opuštěné ulice v Brně.

 

Podle Chaloupky jsou lidé bez domova v mrazech ohroženou skupinou. "Většinou tam hraje roli i alkohol," zdůraznil Chaloupka. Pro lidi bez přístřeší fungují třeba v Brně, Hodoníně nebo Blansku noclehárny, kde lze za poplatek v řádu desítek korun přespat. Existují i noční krizová centra, kde lze zdarma přečkat mrazivé noci na židli.

 

 

Mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová ČTK řekla, že alkohol nemusí být příčinou podchlazení jen u lidí bez přístřeší. "Rizika existují i u lidí, kteří jdou například z večírku a požijí alkohol. Chtějí si chvilku odpočinout na lavičce, ale vliv alkoholu je natolik silný, že usnou. Mohou prochladnout nebo to může mít fatální následky," upozornila Bothová.

 

Ohrožení jsou podle ní také lidé vysokého věku. "Ošetřujeme i dezorientované seniory, kteří jsou málo oblečení. Ztratí pojem o čase a neví, kde jsou. Je to také kategorie, která může být v nebezpečí," dodala Bothová.

 

Starší muž nejspíš umrzl také v Praze. Hlídka strážníků jeho bezvládné tělo objevila poblíž libeňského nádraží. Přesnou příčinu smrti má určit nařízená pitva, uvedlo Aktu.cz.

Podívejte se na video:

 

"Dopoledne zastavily naši autohlídku osoby bez domova v ulici K Žižkovu s tím, že pod blízkým mostem někdo leží a nejeví známky života. Strážníci tam tělo opravdu našli," potvrdila TN.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Související témata:
hru TN.cz