Vydá je Sněmovna?

Čtyři poslanci mají trable se zákonem, teď získali imunitu

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Sněmovna bude muset hned na jedné z prvních schůzí řešit žádost policie o vydání několika poslanců. Po vyhlášení výsledku voleb se přerušilo stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO. Uzavřený není ani případ bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody nebo libereckého hejtmana Martina Půty, kteří se také dostali do Sněmovny.

"Poslanecký mandát se nabývá zvolením," upozornil ČTK profesor ústavního práva Aleš Gerloch. Státní volební komise však nejprve musí oficiálně a autoritativně výsledky voleb vyhlásit, což se zřejmě stane v pondělí.

 

Poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny. Dolní komora už Babiše s Faltýnkem ke stíhání vydala koncem září, nyní však musí vyslovit souhlas v novém složení. Do té doby by policie podle Gerlocha neměla vůči Babišovi a Faltýnkovi provádět žádné další úkony. Sněmovně by po vyhlášení výsledků voleb měla zaslat novou žádost o vydání.

 

Pokud poslanci žádosti vyhoví, bude přerušené stíhání pokračovat. Jestliže zákonodárci Babiše s Faltýnkem nevydají, nemohlo by se stíhání konat, dokud muži nepřijdou o mandát.

 

 

Zejména pro Babiše, šéfa vítězného hnutí ANO, a tedy aspiranta na nového premiéra, může stíhání znamenat problém. Lídři některých stran vyhlásili, že by si nedovedli představit sedět ve vládě s obviněným člověkem, navíc v pozici ministerského předsedy. Prezident Miloš Zeman se ale nechal slyšet, že v případě vítězství hnutí ANO by Babiše premiérem jmenoval bez ohledu na jeho stíhání.

 

Nově zvolená Sněmovna bude znovu hlasovat také o vydání staronového poslance Bohuslava Svobody z ODS, kterého zákonodárci zbavili imunity už v únoru 2014. Policie bývalého pražského primátora spolu s dalšími radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard. Svoboda s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září soud Svobodovi udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.

 

 

Poslaneckou imunitu získal také hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Toho policie už téměř před třemi roky obvinila z přijetí úplatku v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci kostela v Liberci. Půta nařčení odmítal. Hnutí pod jeho vedením vloni s velkým přehledem vyhrálo v Libereckém kraji volby, teď voliči preferenčními hlasy poslali Půtu, jehož navrhla policie letos v únoru obžalovat, do Sněmovny. O vydání ale zřejmě komora rozhodovat nebude. V rozhovoru pro idnes.cz Půta avizoval, že se plánuje mandátu vzdát a soustředit se na funkci hejtmana.

 

Jako v případě Babiše a Faltýnka rozhodovala dvakrát o stejném poslanci v totožném případu Sněmovna v polovině 90. let. Koncem července 1995 vydala ke stíhání Jana Vika (SPR-RSČ) v souvislosti s letáky nazývanými Informace spolkové vlády pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu. Kauza nebyla uzavřena do voleb v roce 1996, v nichž Vik mandát obhájil. Podruhé už poslanci Vika policii nevydali.

 

Podívejte se, jak vypadaly volby: 


 

vbo tn.cz / ČTK