Hlava církve

Čtyři roky papeže Františka: Připomeňte si, čím okouzlil svět!

Papež František na Instagramu
Zdroj: Instagram
Téma:

Dnes jsou to přesně čtyři roky, co se Jorge Mario Bergoglio stal papežem Františkem. Od té doby okouzluje svět - ať už svou bezprostředností a skromností, či vášnivým zápalem pro fotbal.

Už samotné zvolení Františka jako hlavy římskokatolické církve bylo památné hned z několika důvodů. František je například vůbec prvním papežem z Ameriky, je také prvním papežem, který je členem jezuitského řádu. A je prvním mimoevropským papežem od 8. století.


Ani jeden z těchto faktů ovšem není důvodem, proč usměvavý Argentinec očaroval svět. To dokázal svými pokrokovými názory a také velkou skromností.


Naposledy na sebe papež František upoutal pozornost před několika dny, kdy v rozhovoru pro německé noviny uvedl, že by mezi kněží přijímal i muže, kteří jsou ženatí. To bylo dosud pro katolíky naprosto nemyslitelné.Že František není jako jeho předchůdci, ukázala hned jeho první zahraniční cesta do Brazílie. Papež totiž odmítl davům kynout z opancéřovaného papamobilu, místo toho šel přímo k lidem. A na ochranku šly mrákoty.


A to není všechno - František proslul i tím, že si spoustu věcí zařizuje sám. Také osobně telefonuje věřícím ve složité situaci, například ženě, kterou partner opustil poté, co zjistil, že je těhotná.


Když se dotyčná obávala, že její nemanželské dítě nebudou chtít kněží pokřtít, papež František ji konejšil slovy, že pokud se to stane, ujme se křtu osobně.Papež také zbořil zažitá tabu, když o homosexuálech prohlásil, že církev by neměla své věřící soudit podle sexuální orientace. Přesto František neschvaluje sňatky gayů a adopci dětí homosexuálními páry.

pez TN.cz