problém s plodností

Neplodnost se stává stále větším problémem! Týká se to žen i mužů

Téma:

Situace ohledně plodnosti se za poslední roky změnila. Dříve se problém s otěhotněním vyskytoval jen zřídka a ve společnosti se o něm nemluvilo. Dnes je situace jiná - počít potomka se nedaří stále většímu počtu párů. A za neplodností nemusí být vždy jen žena.

Technické vymoženosti dnešní doby, špatná životospráva a záření z mobilů – například tyto faktory se podle odborníků projevily na kvalitě spermií. Mladší muži tak mají často mnohem větší problémy oplodnit své partnerky. Oproti dnešním mladíkům mají kvalitnější spermie i čtyřicátníci.

 

"Všechny civilizační faktory - co jíme, co pijeme, že máme na svých kolenou notebooky od rána do večera, mobily v kapsách a ostatní přidružené faktory, se nepříznivě podepisují na spermiogramu mladých mužů," vysvětlil gynekolog Peter Harbulák.

 

Podle Světové zdravotnické organizace klesl za 40 let průměrný počet spermií o 80 %. To, kolik jich muž má, však při oplodnění není to nejdůležitější. Podle lékaře se v populaci nezhoršuje jen počet spermií, ale i jejich pohyblivost a kvalita.

 

O zhoršeném spermiogramu mnoho mužů netuší. Jejich plodnost lékaři začínají obvykle zjišťovat až tehdy, když už má žena za sebou různá vyšetření. "Máme hodně dat, která někdo sbírá. Nemáme vytvořen systém, jak je přetvářet do konkrétních plánů a změn v oblasti prevence, postupů, terapie a diagnostiky," vysvětlil odborník Tomáš Drucker.

 

 

Problém s otěhotněním bývá často problémem celého páru. I když má například muž kvalitní spermie ve vyšším věku, u žen se šance na otěhotnění s věkem snižují. "Není nutné se zaměřit jen na muže, ale i na věk jejich partnerek. U muže je i při zhoršeném spermiogramu stále možné vybrat kvalitní spermie, které i ve vyšším věku dokáží oplodnit vajíčko. Velkým nepřítelem dnešní doby je věk pacientek," tvrdí Harbulák.

 

Podle statistik má 20 - 30letá žena asi 70 procent vajíček vhodných k početí. Ve čtyřiceti letech už jich má jen 15 procent. "Pokud to vezmeme statisticky, pětatřicetiletá žena má teoreticky šanci otěhotnět každý třetí, čtvrtý měsíc v roce. Čtyřicetiletá žena tak jednou, dvakrát do roka," dodal odborník.

 

"Žena stárne daleko později zvenčí, její vaječník stárne dříve," zdůraznil odborník. Párů, které namohou přirozeně otěhotnět, postupně přibývá. "Je na čase, aby to společnost začala řešit," vysvětlil.

 

Harbulák si myslí, že by v první řadě pomohla informovanost, zlepšení životosprávy, návyků a také mírný návrat k přírodě. "Protože jsme se - ať už v naší stravě, ať už způsobem života, od té přírody dost odklonili," dodal.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete otěhotnět? Nejlepší byliny pro plodnost a početí
Pozor na zákeřné chlamydie! Ničí plodnost a způsobují záněty

Související témata:
ham TN.cz