Příliš nízké ceny

Z trhu mizí český cukr! Pěstovat řepu se nevyplatí, cena klesla už příliš

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 30.9. 2019 13:33
Téma:

Velké problémy mají pěstitelé cukrové řepy. Její cena totiž poté, co Evropská unie zrušila kvóty, dlouhodobě klesá. Mnozí proto zvažují, jestli vůbec cukrovku budou dál pěstovat.

Mnozí zemědělci, a to nejen čeští, se po zrušení kvót vrhli právě na pěstování cukrové řepy. Polí tak předloni a loni oseli mnohem víc než v předchozích letech. Jenomže tím zaplavili Evropu cukrem.

 

Nevyšla ani sázka na export mimo starý kontinent. Už letos proto mnozí na cukrovou řepu zanevřeli. "Rozhodli jsme se tuto výrobu ukončit. Hlavním důvodem jsou velmi nízké výkupní ceny," uvedl už dříve předseda zemědělského družstva Jan Hašek.

 

Zásoby cukru v Evropě jsou vysoké i letos. Navíc Indie, která je jedním z největších světových producentů cukru, podpořila své výrobce a ti ještě situaci na trhu zhoršili. Evropský cukr tak stále hůř hledá odbytiště a to se týká i českých farmářů.

 

 

Cena jedné tuny cukru na burzách se pohybuje v přepočtu kolem osmi tisíc korun a oproti období před 15 lety je zhruba poloviční. A je to vidět i na pultech obchodů - před pár lety se kilogramové balení cukru prodávalo i za více než 20 korun, dnes nestojí ani 15 korun.

 

Zatímco zákazníci jsou spokojeni, farmáři na každém sklizeném hektaru cukrovky prodělávají. Českého cukru tak v příštích letech bude v prodejnách stále méně.
 

epa TN.cz