chyby v diagnóze

Cukrovkou typu 3c trpí nejvíce pacientů. Většina to ani neví

Cukrovka útočí. Na prevenci upozorňují pochody
Zdroj: Mediafax
Cukrovka typu 3c je rozšířenější, než ostatní typy.
Téma:

Výzkum univerzity v Surrey se zabývá zkoumáním spisů pacientů s onemocněním slinivky břišní. Vědci zjistili, že většina pacientů byla chybně diagnostikována a ve skutečnosti trpí cukrovkou typu 3c, která se objevuje po poškození slinivky například infekcí, operativním zákrokem nebo rakovinou. Pacientům se tak nemusí dostávat správné léčby.

Typ 3c cukrovky se může objevit po infekčním onemocnění slinivky, operativním zákroku k odstranění části orgánu nebo po rakovině slinivky a  výrazně ovlivňuje tvorbu inzulínu v těle.

 

Studium dokazuje, že lidé, kteří prodělali tyto typy onemocnění, mohou být chybně diagnostikováni s cukrovkou druhého typu. To vede k chybné léčbě.

 

Druhý typ cukrovky je často spojován s obezitou u lidí ve středním nebo vysokém věku. Zatímco typ 3c je následkem poničení slinivky. Nazývá se také pankreatogenní cukrovka.

 

Experti z univerzity v Surrey odhalili, že téměř dva miliony Britů bylo chybně diagnostikováno. Server Diebetes Care uvedl, že 97,3 procenta lidí, kteří prodělali onemocnění slinivky, bylo chybně léčeno s typem 2.

 

 

Špatná diagnóza může ovlivnit léčbu pacienta. Typ 3c vyžaduje aplikaci inzulínu urgentněji, kvůli defektu glukózy v krvi, než typ 2.

 

"Je nutné, aby se zvýšilo povědomí o třetím typu cukrovky, aby se okamžitě upravily léčebné metody tohoto typu, který se aktuálně vyskytuje dokonce častěji, než typ první," uvedl profesor Simon de Lusignan ze zmiňované univerzity pro Daily Mail

 

Podle Světové zdravotní organizace trpí cukrovkou na světě 422 milionů lidí a typ 3c se u dospělých vyskytuje více, než typ 1.

 

kik TN.cz