Těžké zranění

Cyklista v horách spadl z kola, necítil ruce ani nohy. Odvezl ho vrtulník!

Mladík na kole
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
16.5. 2020 17:09
Téma:

Velmi vážným zraněním skončila vyjížďka cyklisty, který se v sobotu spolu s kamarády vypravil do okolí Bouřňáku v Krušných horách na výlet do volného terénu. Po pádu z kola necítil ruce ani nohy a do nemocnice ho převážel záchranářský vrtulník.

"Pětačtyřicetiletý milovník jízdy na horském kole dnes odpoledne zajel do volného terénu pod vrcholem Bouřňáku a velmi těžce se zranil," informoval v sobotu po 16. hodině mluvčí horské služby Radek Zeman.

 

Záchranáři se o nehodě dozvěděli kolem čtvrt na dvě, kdy pomoc přivolal kamarád zraněného. "Podle všeho muž přelétl během jízdy složitým terénem přes řídítka. Vše nasvědčovalo tomu, že si zranil páteř a možná i porušil míchu. Byl při vědomí, dýchal dobře, ale necítil ruce ani nohy,“ popsal situaci zasahující horský záchranář Tomáš Plíva.

 

Kamarádi zraněného pomohli přivézt na místo nehody mobilní nosítka, nasadit krční límec a zafixovat cyklistu do vakuové matrace.

 

 

"Pak jsme ho velice šetrně převezli asi 500 metrů na vrchol Bouřňáku. Současně s námi tam dorazil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ústí nad Labem. Lékař a zdravotníci si cyklistu ihned převzali," doplnil Plíva. Poté následoval transport do nemocnice.

 

Podle horských záchranářů navzdory nouzovému stavu vyrazilo do přírody mnoho turistů i cyklistů. A to i těch, kteří holdují adrenalinovým sjezdům. Ti by se podle horské služby měli chránit nejen přilbami, ale například i takzvanými páteřáky.

TN.cz