Nebezpečí na silnicích

Cyklisté často bourají opilí! Rizikem je i jediné pivo, varují experti

Jitka Fárová
Jitka Fárová
Publikováno 8. 9. 2019
Téma:

Každý čtvrtý cyklista, který bourá, je opilý - vyplývá to z policejních statistik. Jeden z posledních případů se stal na Prachaticku v jižních Čechách. Zraněného cyklistu pod vlivem alkoholu převezl do nemocnice vrtulník. Podle expertů je nebezpečné už i jedno malé pivo.

Neděle odpoledne u obce Čkyně na Prachaticku. Cyklista nezvládl řízení a spadl s kolem na silnici. Jeho zranění byla natolik vážná, že ho do nemocnice převážel vrtulník. Příčina nehody? Alkohol.

 

"Policisté mu naměřili bezmála 3 promile alkoholu v dechu," informovala policejní mluvčí Martina Joklová.

 

Jenže podobné nehody nejsou výjimkou. Opilí cyklisté zaviní dokonce víc nehod než řidiči aut nebo chodci. V roce 2017 se stalo 3790 nehod s účastí cyklistů, loni jich bylo téměř o 500 více, což je skoro třináctiprocentní nárůst.

 

Cyklisté pod vlivem alkoholu během půl roku před 9 lety zavinili 330 nehod. Letos za stejné období už 450. Ročně přitom policisté provedou desítky kontrolních akcí.

 

 

Podle expertů se šance způsobit nehodu zvyšuje s každým vypitým alkoholem. Už při hladině 0,2 promile, tedy po vypití malého piva, je prý pravděpodobnost nehody šestkrát vyšší. Dát si tři piva už se u cyklisty rovná prakticky sebevraždě.

 

"U řidiče automobilu hrozí zhruba sedminásobně vyšší riziko, že způsobí dopravní nehodu. Ale u cyklisty při stejném množství alkoholu hrozí až dvacetinásobně vyšší riziko," varuje dopravní expert Roman Budský.

 

V boji s nezodpovědnými cyklisty příliš nepomáhá ani budování cyklostezek. Čím dál víc cyklistů u nás také nenosí ochranné helmy. V loňském roce ji neměli čtyři z pěti mrtvých cyklistů.

pez TN.cz