přírodní katastrofa

Cyklóna Idai má na svědomí 180 životů, mrtvých může být až 1000

Téma:

Tropická cyklóna Idai, která zasáhla Mosambik, Zimbabwe a Malawi, má na svědomí už nejméně 180 obětí. Stovky lidí ale úřady stále pohřešují - počty mrtvých by tak mohly přesáhnout tisíc. OSN plánuje prostřednictvím neziskových organizací poslat do zasažených zemí rozsáhlou humanitární pomoc. S nebezpečným počasím se musí vypořádat také například Austrálie, kterou aktuálně zasáhl cyklóna Trevor.

Podle prezidenta Mosambiku Filipeho Nyusiho může být po úderu cyklóny Idai více než tisíc mrtvých. Další lidé jsou stále v nebezpečí, uvedl Nyusi po přeletu nad zdevastovanými oblastmi.

 

"Řeky Pungue a Buzi se vylily ze svých břehů, zničily vesnice, izolovaly celé komunity a jak jsme viděli, když jsme přelétali, ve vodě plavala těla," cituje CNN část prezidentova projevu.

 

Cyklóna Idai udeřila u města Beira v Mosambiku a přešla přes Zimbabwe a část Malawi. Podle červeného kříže je mrtvých nejméně 180, čísla mohou ale velmi ostře narůstat.

 

GALERIE: Cyklóna Idai

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Cyklóna Idai - 1

 

Mnoho lidí se stále pohřešuje, cyklóna s sebou přinesla silný déšť, povodně zničily stovky domů.

 

 

Velmi nepříznivá situace je také v Austrálii, na kterou se přihnala cyklóna Trevor, která dosáhla třetího stupně. V 14:55 se dostal nad pevninu jižně od města Lockhart River. Podle potálu Accuweather dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 133 kilometrů v hodině. Během dvanácti hodin napršelo přes 150 milimetrů srážek.

 

Trevor má podle předpovědi přejít poloostrov Cape York a pokračovat směrem na západ. Poté, co přejde Carpentarský záliv, kde by měl zesílit až na čtvrtý stupeň, opět udeří na pevninu. Australané se připravují na silný vítr a ohromné množství srážek, což může způsobit bleskové povodně.
 


 

Reportáž TV Nova o cyklóně Idai:

klma TN.cz