Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

CYKLOSPECIÁL: Cestujete s kolem? Hoďte ho na nosič!

Téma:

Dosud jste už od nás obdrželi několik tipů, kam se vydat na dovolenou na kole. Většinou ale takový výlet obnáší i přepravu kol, které - pokud zrovna nemáte dodávku - zabírají poměrně dost prostoru. Ideálním řešením jsou nosiče na auto a samozřejmě i co se týká nosičů, je z čeho vybírat. Přečtěte si, jaké typy nosičů jsou a jejich výhody a nevýhody.

Na průzkum nosičů jsme se vydali na do prodejny Böhm na Černém Mostě v Praze a hned naší první otázkou bylo, jaké nosiče na kola obecně rozlišujeme. Dozvěděli jsme se o nosičích na střechu a nosičích na tažná zařízení.

 

Co se týká nosičů na střechu, můžete mít nejzákladnější variantu s dvěma rameny, mezi která rám kola vložíte a čelistmi upevníte. Jde o cenově nejdostupnější nosič, kdy se cena pohybuje okolo 1 300 Kč.

 

GALERIE: Střešní nosiče

1
/
4
Zdroj: Snow.cz, Tomáš Rucký
Střešní nosič

 

Čím se jde pak cenově výš, dostáváme k pohodlnějším variantám. U střešního nosiče za 2 000 Kč se již setkáte pouze s jedním ramenem, kdy kolo jednoduše do ramene usadíte a otáčením postranním kolečkem kolo ukotvíte. Výhodou je, že se nemusíte natahovat příliš do výšky, protože kolečko se nachází u spodního začátku ramene. Usazení a sejmutí kola je tu tedy jednodušší, než u prvně jmenovaného nosiče.

 

Nejnovější nosiče pak mají vyměkčené čelisti, takže pokud vlastníte kolo s karbonovým rámem, nemůže se v těchto čelistích nijak poškodit. Čelisti jsou navíc velmi široké, takže obejmou i kola se silnějším rámem, což je v podstatě dnešní trend. Takový nosič je zas o něco dražší, takže u této varianty zaplatíte 2 599 Kč.

 

 

Výhodou nosičů na tažná zařízení je snadnější manipulace. Pokud máte velké auto a usazujete kolo na střechu, jde o obtížnější manipulaci, než když kolo usadíte do výše vašeho pasu. Pokud tedy tažné zařízení na autě máte, je zajímavější variantou právě nosič na toto tažné zařízení. Něco málo se může také promítnout na nižší spotřebě díky umístění za autem a potažmo menšímu odporu. Vyhnete se také nechtěnému zničení kol, pokud vjíždíte do nízké garáže a zapomenete na kola na střeše.

 

GALERIE: Nosiče na tažná zařízení

1
/
5
Zdroj: Snow.cz, Tomáš Rucký
Nosič na tažné zařízení

 

Cena těchto nosičů už se pochopitelně pohybuje znatelně výš, a to mezi 10 až 13 000 Kč. Na těchto nosičích můžete převážet až 4 kola (například model Thule EuroClassic 929) a mají vysouvatelné držáky pneumatik, takže můžete vozit i allmountinová kola charakteristická delší geometrií (například s modelem Thule VeloCompact 926). Nejlevnější variantou z řady Thule (Thule VeloCompact 924)je za 10 500 Kč, je ale pouze pro dvě kola.

 

 

 

Ačkoli vám přímo v prodejně nosič na tažné zařízení pomohou namontovat, montáž i demontáž je u řady nosičů poměrně jednoduchá. U některých typů je páka, která vše obsluhuje. Pokud byste chtěli zařízení sejmout, tak zvednete páku, čímž vyjmete celý nosič. Při nasazování analogicky jen nasadíte nosič na tažné zařízení a pomocí páky ukotvíte.

 

Nemusíte se bát, že budete muset sundávat kola z nosiče pokaždé, když se budete chtít dostat do kufru. Jednoduše sešlápnete páku (nebo povytáhnete) u nosiče, nosič i s koly sklopíte k zemi a do kufru se tak pohodlně dostanete.

 

 

Pokud se chcete cenou za nosič dostat pod 10 000 Kč, jsou tu varianty jako Menabo (5 878 Kč) nebo Wjenzek (6 690 Kč). Od výše uvedených se neliší nijak markantně, spíš jde o komfort při manipulaci, takže tu například není výše zmíněná páka na ukotvení nosiče na tažné zařízení, nýbrž nosič dotahujete klíčem. Rovněž u těchto nosičů ale funguje možnost sklopení i s koly, pokud potřebujete do kufru a jsou uzamykatelné.
 

Související témata:
Andrea Drengubáková TN.cz