Tři dodávky za den

D8 patří k hlavním migračním trasám! Němci zavedli kontroly na hranicích

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 30. 10. 2019
Téma:

Německo na několik dní znovu zavedlo kontroly na hraničním přechodu na dálnici D8 nedaleko Ústí nad Labem. Policisté tam hledají pašeráky lidí a nelegální migranty. Během jediného dne objevili tři dodávky plné migrantů, které projely celým Českem.

Německá policie uzavřela dálnici z Prahy do Drážďan v místě bývalého hraničního přechodu. Kontrolou prošlo každé auto nebo nákladní vozidlo, ve kterém by se mohli skrývat migranti. Nejčastěji policie kontrolovala dodávky a nejvíce je upoutaly ty s tmavými okny.

 

Během jediného dne policie zastavila tři dodávky plné migrantů. Pašeráci je vezli přes celé Česko - od hranic se Slovenskem přes dálnici D8. Cílovou zemí mělo být Německo. Podle policistů je dálnice D8 jednou z hlavních migračních tras.

 

"Celkem jich bylo 11, jejich migrační cesta začala na letišti v Moskvě, kde si je převzaly převaděčské skupiny. Ta poslední cesta trvala 10 hodin bez přestávky," popsal vedoucí Inspektorátu cizinecké policie v Ústí nad Labem Miroslav Polcar.

 

 

Mimořádně přísné kontroly na dálnici řidiče překvapily. Od vstupu Česka do Schengenu před 12 lety a po následném zrušení vnitřních hranic tady k ničemu podobnému nedošlo. Kontroly na hranici prý budou ještě několik dnů pokračovat.

 

Česko prý podobné kontroly zatím nechystá. Zastavit provoz na dálnici si prý ani nemůžeme dovolit. "My musíme všechny vozidla zastavovat za jízdy, abychom tím neblokovali a neomezovali volný přeshraniční pohyb. Využíváme namátkových kontrol," dodal Polcar.
 

epa TN.cz