Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.9. 2018 21:51
Nečekaná slova

Dalajláma překvapil: Evropa patří Evropanům, migranti se mají vrátit

Dalajláma a uprchlíci
Zdroj: Profimedia
Dalajláma a uprchlíci

Tibetský duchovní vůdce dalajláma překvapil účastníky konference ve švédském Malmö svým výrokem o migrantech. Podle dalajlámy by se uprchlíci měli vrátit do zemí původu a obnovit je. To ale nezbavuje Evropu závazku lidem v nouzi pomoci.

Podle dalajlámy je Evropa morálně povinná pomoci uprchlíkům, jejichž život je skutečně ohrožen. "Přijměte je, pomozte jim, vzdělejte jen, ale nakonec by měli obnovit své vlastní země," řekl podle listu TheLocal.se v Malmö tibetský duchovní vůdce.

 

"Myslím, že Evropa patří Evropanům," dodal dalajláma s tím, že uprchlíkům by Evropané měli dát najevo, že by se měli vrátit do zemí, z nichž přišli, a zvelebit je.

 

Třiaosmdesátiletý dalajláma musel v roce 1959 sám po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci ze své vlasti uprchnout. Od té doby pobývá v indickém exilu. V roce 1989 dostal Nobelovu cenu míru.

 

 

Švédsko přijalo v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize, nejvíce uprchlíků v poměru k vlastnímu obyvatelstvu. Tři dny před dalajlámovým projevem v Malmö dosáhli historického úspěchu ve volbách protiimigrační Švédští demokraté.

 

Strana založená v roce 1988 se poprvé dostala do švédského parlamentu před osmi lety, kdy překročila čtyřprocentní hranici. V roce 2014 už získala téměř 13 % hlasů. Letos poprvé Švédské demokraty volilo více než milion Švédů a strana získala přes 17,5 % hlasů.

 

Více o volbách ve Švédsku v reportáži:

vbo TN.cz