schválení zákona

Dálnice mají být hotové dříve. Opozice kritizuje snazší vyvlastnění

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
19.6. 2020 22:43
Téma:

Česko čeká revoluce ve výstavbě strategické dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Poslanci ve čtvrtek schválili novelu takzvaného liniového zákona. Ta zjednoduší povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Jenže podle opozice urychlí vyvlastňování soukromých pozemků v zájmu státu.

Dálnice D11 spojující Česko a Polsko měla být původně dostavěna až v roce 2027. Jenže polští sousedé s částí na jejich území budou hotoví o tři roky dříve a museli by na nás čekat. Novela ale všechno změní.

 

"Máme šanci se po mnoha a mnoha letech potkat s Polákem ve stejný rok," sdělil Karel Havlíček (za ANO), ministr dopravy a také průmyslu a obchodu. Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) také dodal, že v současné době, kdy bude mít ekonomika určité problémy, umožní novela stavět, a lidé tak budou mít práci.

 

 

Doposud trvala příprava strategických dopravních staveb průměrně 13 let. Podle ministra Havlíčka výstavba dopravních infrastruktur díky novele najede na polský model, který zjednodušuje vyvlastnění soukromých pozemků.

 

"V momentě územního rozhodnutí a stavebního povolení, což je jeden akt, už můžeme začít stavět a paralelně probíhá diskuze ohledně výkupu, případně vyvlastnění," objasnil Havlíček.

 

 

Opozice před tím ale varuje. "Vy se možná ani nedozvíte, že se něco děje s vaším pozemkem, protože to bude na veřejné vyhlášce," upozornila poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. "Znám celou řadu případů, kdy se opravdu jednalo třeba o pár metrů pozemku, aby stavba mohla stát," doplnil Martin Kupka z ODS.

 

Poslanci se ve čtvrtek shodli také na tom, že se zvýší výkupní cena nemovitostí, které brání třeba ve výstavbě dálnice. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sik TN.cz